Na hlavný obsah

Štát pri pláne obnovy počíta so záložným zásobníkom nápadov

Vláda by mala plán obnovy schvaľovať v stredu.

Štát pri pláne obnovy počíta so záložným zásobníkom nápadov
Foto: TASR

Ak by hrozilo, že niektoré z komponentov z plánu obnovy z objektívnych príčin nebude možné zrealizovať rýchlo, štát siahne po ďalších nápadoch, projektoch či riešeniach, ktoré zatiaľ ostávajú v zásobníku. Dohodli sa tak členovia Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR na pondelkovom (26. 4.) rokovaní, informoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Dodal, že na budúci rok sa bude plán vyhodnocovať. Zistí sa tak, ktoré komponenty sú v akom rozsahu napĺňané či pripravené na realizáciu.

„Dnes (v pondelok) sme predložili na rokovanie mimoriadnej tripartity plán obnovy tak, aby sme ho mohli prediskutovať,“ uviedol Krajniak s tým, že každý zo sociálnych partnerov predniesol svoje pripomienky k tomuto materiálu. Spresnil, že ich výhrady spočívali v tom, že do diskusie priniesli ešte ďalšie veci, ktoré považovali za svoje priority. „Vyjadrovali názor, že aj toto by tam malo byť. Žiaľ, realita je taká, že finančné požiadavky jednotlivých aktérov, ktorí sa zapájali do diskusie o pláne obnovy, boli minimálne dvakrát tak finančne náročné, než sme mohli nakoniec do toho plánu obnovy dať,“ okomentoval. Podľa Krajniaka je pochopiteľné, že mnohé dobré veci sa z kapacitných dôvodov do šiestich miliárd eur nezmestili. Do úvahy podľa neho prichádza, že by mnohé návrhy mohli byť financované z nových eurofondov.

Minister pripomenul, že je rád, že 250 miliónov eur z plánu obnovy pôjde na výstavbu nových zariadení sociálnych služieb. Takisto dôležitou časťou plánu obnovy je podľa neho výstavba materských škôl. Oceňuje aj vôľu rekonštruovať učebne na slovenských školách, postaviť päť moderných nemocníc (tie sú ešte predmetom diskusií) a obnoviť historické budovy či rodinné domy. Krajniak potvrdil, že vláda by mala plán obnovy schvaľovať v stredu (28. 4.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika