Na hlavný obsah

Advokáti Ribár a Filo sú obvinení v jednej trestnej veci

Potvrdili to ich obhajcovia.

Advokáti Ribár a Filo sú obvinení v jednej trestnej veci
Na snímke právny zástupca obžalovaného advokáta Martina Ribára Matej Marhavý. Foto: TASR

Bratislavskí advokáti Alexander Filo a Martin Ribár sú od štvrtka (10. 6.) obvinení v jednej trestnej veci – zo založenia, zosnovania, podpory zločineckej skupiny, vydierania a krivej výpovede a prísahy.

Potvrdili to ich obhajcovia Matej Marhavý a Peter Erdős. Prípad dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Obhajcovia podali proti uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosti.

Na väzobné stíhanie nie je dôvod, tvrdí Marhavý

„Včera som sa oboznámil so vznesením obvinenia a sú to presne tie isté skutkové podstaty ako v jeho pôvodnom trestnom konaní, ale iné skutky,“ uviedol Marhavý.

Z jeho pohľadu ako obhajcu je zrejmé, že vôbec nie je daný dôvod na väzobné stíhanie. „Nakoľko tie dôvody sa určitým spôsobom prelínajú s tými, o ktorých rozhodoval už Ústavný súd (ÚS).

Neviem, ako to vyhodnotí vyšetrovateľ a pochopil som to z náznakov, že podnet na väzbu dajú. Takže uvidíme, ako to vyhodnotí vyšetrovateľ a ako rozhodne súd,“ dodal Marhavý.

Pre Erdősa sú dôvody nepochopiteľné

„U Fila je to rovnaké uznesenie. Čo sa týka môjho klienta, tak ten je stíhaný za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Druhý skutok je ako návodca na zločin krivej výpovede a krivej prísahy,“ povedal jeho obhajca Erdős.

Je preňho nepochopiteľné, z akých dôvodov bol zadržaný jeho klient, pretože to je skutok z roku 2007. „Ak hovoríme o tom, že po štrnástich rokoch niečo vyšetrujeme a aký je tu dôvod zadržania? Mohol by pokračovať v trestnej činnosti, prípadne by mohol ovplyvňovať svedkov? Keď svedkovia, ktorí majú byť svedkovia k tejto udalosti, boli vypočutí,“ povedal obhajca.

„Je dôležité povedať, že môj klient vykonával len svoju prácu advokáta. A už aj ÚS SR vo veci Ribára povedal, že veľmi prísne musíme pozerať a posudzovať prípadné trestné stíhanie advokátov. Lebo v takom prípade môže dochádzať do zásahov princípov právneho štátu, ak sa takýmto spôsobom kriminalizujú advokáti za to, že poskytovali právne služby,“ zdôraznil Erdős.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko