Na hlavný obsah

Stoltenberg žiada vyšetrovanie kauzy odpočúvania európskych politikov

Terčom odposluchov mali byť aj Merkelová či Steinmeier.

Stoltenberg žiada vyšetrovanie kauzy odpočúvania európskych politikov
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu (2. 6.) vyzval na vyšetrovanie v súvislosti s odpočúvaním európskych lídrov, na ktorom spolupracovali dánske a americké úrady. Informovala o tom vo štvrtok (3. 6.) agentúra DPA.

„Krajiny zapletené do tohto prípadu sú členskými krajinami NATO a musia na stôl vyložiť všetky fakty a zistiť, čo sa vlastne stalo,“ povedal Stoltenberg pre dánsku verejnoprávnu rozhlasovú stanicu DR.

Viaceré európske médiá v pondelok (31. 5.) informovali, že dánska vojenská rozviedka FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) s odpočúvaním popredných európskych politikov, medzi ktorými boli aj spolková kancelárka Angela Merkelová a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

FE údajne umožnila bezpečnostnej službe NSA využívať v rokoch 2012 – 2014 tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan neďaleko Kodane.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a Merkelová takisto od dánskej vlády žiadali vysvetlenie, píše DPA.

Frederiksenová nevidí potrebu napravovať vzťahy

Dánska premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že k systematickému sledovaniu spojencov nedošlo. Dánsko podľa nej vzťahy so svojimi spojencami vrátane Francúzska a Nemecka napravovať nepotrebuje.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová v stredu (2. 6.) povedala, že USA od incidentu z roku 2014 podnikli kroky a prehodnotili svoj postoj k medzinárodnej špionáži. Bývalý americký prezident Barack Obama podľa jej slov vydal v tejto súvislosti prezidentské nariadenie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet