Na hlavný obsah

Európska únia kritizuje Taliban za porušenie sľubu o vyváženosti vlády

Tvoriť ju budú len muži.

Európska únia kritizuje Taliban za porušenie sľubu o vyváženosti vlády
Na snímke príslušníci hnutia Taliban. Foto: SITA/AP

Európska únia v stredu (8. 9.) oznámila, že afganské militantné hnutie Taliban pri tvorbe novej dočasnej vlády nedodržalo svoj sľub o zastúpení rôznych skupín. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca EÚ povedal, že na základe počiatočnej analýzy oznámených mien to nevyzerá na vytvorenie „inkluzívnej a reprezentatívnej“ vlády so zastúpením rôznych etnických a náboženských skupín, akú Taliban v posledných týždňoch sľuboval a v akú EÚ dúfala.

Taliban oznámil zloženie dočasnej vlády v Afganistane v utorok (7. 9.). Znepokojenie nad jej zložením vyjadrili i Spojené štáty. Zdôraznili však, že vládu talibov budú posudzovať podľa jej skutkov.

Dočasným afganským premiérom sa stane mulla Mohammad Hasan Achúnd, ktorý sa nachádza na sankčnom zozname OSN a vo vláde bol aj v rokoch 1996 až 2001, keď Taliban zaviedol v Afganistane brutálny islamistický režim.

Jedným z dvoch Achúndových zástupcov bude mulla Abdal Ghaní Barádar, ktorý viedol rokovania s USA a podpísal dohodu vedúcu k definitívnemu stiahnutiu amerických vojakov z Afganistanu. Za ministra obrany vymenovali mullu Mohammada Jakúba, syna zakladateľa tohto fundamentalistického hnutia – mullu Omara.

Šéfom rezortu vnútra a zároveň druhým podpredsedom vlády sa stal Sirádžaddín Hakkání, vodca s Talibanom spriaznenej militantnej siete Hakkáníovcov, ktorú USA považujú za teroristickú organizáciu. Za informácie vedúce k jeho dolapeniu pritom Washington stále oficiálne ponúka odmenu vo výške niekoľkých miliónov dolárov.

Za dočasného ministra zahraničných vecí vymenovali Amíra Chána Muttákího, vyjednávača Talibanu v katarskej Dauhe.

Vodca talibov – mulla Hajbatulláh Áchúndzáda – v utorok „ubezpečil“ všetkých Afgancov, že nová vláda bude „usilovne pracovať na presadzovaní islamských pravidiel a práva šaría“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet