Na hlavný obsah

Útočník z Nórska nezabíjal lukom, ale ostrým predmetom

Jeho útoky si vyžiadali päť obetí.

Útočník z Nórska nezabíjal lukom, ale ostrým predmetom
Policajti pred obchodom v nórskom meste Kongsberg po útoku muža s lukom a šípmi. Foto: TASR/AP

Päť obetí útoku v Nórsku zabil páchateľ „ostrým predmetom“, a nie lukom, informovala v pondelok (18. 10.) nórska polícia, ktorú citovala agentúra AFP.

„V jednom momente útočník odhodil alebo stratil svoj luk a šípy,“ povedal novinárom policajný inšpektor Per Thomas Omholt. Počas útoku 37-ročný Dán Espen Andersen Brathen zabil „na súkromných adresách aj vo verejných priestoroch päť ľudí ostrým predmetom,“ dodal.

Polícia predtým uviedla, že podozrivý bol ozbrojený lukom, šípmi a dvoma ďalšími zbraňami. Detaily však policajti vtedy odmietli zverejniť s tým, že ešte vypočúvajú svedkov.

„Všetko nasvedčuje tomu, že obete boli vybraté náhodne,“ priblížil Omholt. Páchateľ podľa polície vystrelil šípy na viac než desať ľudí, pričom však touto zbraňou nikoho nezabil. Brathen sa na policajnom výsluchu priznal, že piatich ľudí zabil a troch ďalších zranil.

Dánsky občan verejne vyhlásil, že konvertoval na islam, polícia však za najpravdepodobnejší motív útoku považuje duševné problémy páchateľa. Ten sa momentálne nachádza v zdravotníckom zariadení, kde čaká na psychiatrické vyšetrenie, ktoré má určiť, či je právne zodpovedný za svoj skutok.

Podľa Omholta sa počas vyšetrovania ukázalo, že podozrivý nebral svoju údajnú konverziu na islam vážne. „Chceme tým povedať, že nedodržiaval tradície, ktoré sú v tejto kultúre a náboženstve bežné,“ uviedol v sobotu (16. 10.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet