Na hlavný obsah

Nemocnica Louisa Pasteura hlási naplnenosť covidových lôžok takmer 90 percent

Štvrtina pacientov s koronavírusom je v kritickom stave.

Nemocnica Louisa Pasteura hlási naplnenosť covidových lôžok takmer 90 percent
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach. Foto: TASR

Situácia v druhej najväčšej nemocnici na Slovensku je veľmi vážna, TASR o tom informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice Monika Krišková. Lôžka pre pacientov s koronavírusom sú obsadené takmer na 90 percent, lekári sa musia rozhodovať, kto sa dostane na prístroje.

Kritická situácia je aj v druhom východoslovenskom kraji, nemocnice v Prešovskom kraji majú lôžka pre pacientov s koronavírusom naplnené vysoko nad 90 percent. Ministerstvo zdravotníctva preto vyzvalo aj špecializované ústavy, aby poskytli lôžka pre pacientov vyžadujúcich si podporu umelej pľúcnej ventilácie (UPV).

Momentálne majú hospitalizovaných 232 pacientov s ochorením Covid-19.„Voľných lôžok ostáva len pár. Výrazne sa však zhoršuje situácia s kritickými pacientami, ktorých je štvrtina,“ povedal generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik s tým, že na UPV je 13 pacientov, ďalších 26 potrebuje vysokoprietokový kyslík.

High flow kyslíkových prístrojov ostáva v UNLP voľných už len niekoľko, pre vážne chorých pacientov. „Je to naozaj vážne – rozhodovať, kto sa dostane na prístroje. Sme opäť v situácii, že musíme zvažovať okolnosti a zdravotný stav pacienta.“

Denne prijímajú na hospitalizáciu od 20 do 40 nových pacientov. Ďalšej reprofilizácii a reorganizácii pracovísk na Rastislavovej ulici sa podľa jeho slov nevyhnú. „Kapacity covidových lôžok však nemôžeme zvyšovať donekonečna, pokiaľ chceme naďalej zabezpečovať aj takzvanú bielu medicínu pre necovidových pacientov,“ skonštatoval.

Väčšina hospitalizovaných sú nezaočkovaní

Vekový priemer pacientov s ochorením COVID-19 je u žien 62 rokov, u mužov 58 rokov. Ako povedal výkonný riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa, čoraz viac pribúdajú aj mladšie ročníky. Zaznamenávajú úmrtia pacientov a mimoriadne ťažké stavy u ľudí tesne nad 50 rokov.

Vo väčšine prípadov ide o nezaočkovaných pacientov. „Pomer neočkovaných a očkovaných pacientov je k dnešnému dňu v UNLP 80 percent nezaočkovaní a 20 percent očkovaní. Prvýkrát sme na umelej pľúcnej ventilácii (UPV) zaznamenali plne zaočkovaného pacienta, absolvoval očkovanie dvomi dávkami vakcíny AstraZeneca. Všetci ostatní pacienti, ktorí sú na UPV v UNLP, sú neočkovaní,“ spresnil.

Situáciu podľa nemocnice zhoršuje aj stúpajúci počet zdravotníkov, ktorí sú v karanténnej práceneschopnosti. „Od septembra máme už takmer 90 zamestnancov v karanténe. Len za uplynulé dva novembrové týždne stúpol tento počet o viac než 50 zdravotníkov. Z druhej vlny máme stále práceneschopných viac než 20 zamestnancov, ktorí majú postcovidové následky, a preto si ich zdravotný stav vyžaduje ďalšiu liečbu,“ doplnil Slávik.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko