Na hlavný obsah

Testovanie zamestnancov sa bude riadiť manuálom ministerstva hospodárstva

Na pracoviskách bude platiť režim OTP.

Testovanie zamestnancov sa bude riadiť manuálom ministerstva hospodárstva
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Firmy sa pri testovaní svojich zamestnancov budú riadiť manuálom Ministerstva hospodárstva SR. Vláda v stredu (14. 11.) uložila ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) úlohu vydať manuál pre zamestnávateľov na vykonanie povinného testovania zamestnancov v prevádzkach podnikov na ochorenie COVID – 19.

Od začiatku budúceho týždňa budú môcť chodiť do práce len zaočkovaní a zamestnanci, ktorí covid za posledných 180 dní prekonali. Ostatní pracovníci sa budú musieť raz za sedem dní povinne na pracovisku otestovať. Tento režim by mal platiť do konca roka.

Kabinet taktiež uložil ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nom. OĽANO) stanoviť maximálnu regulovanú cenu antigénových testov vo výške 5 eur vrátane DPH a ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO) zabezpečiť zamestnávateľom finančné prostriedky na preplatenie testovania.

Antigénový test nie starší ako sedem dní

Ako po rokovaní vlády priblížil minister hospodárstva Richard Sulík, tí zamestnanci, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali ochorenie COVID 19, budú musieť byť testovaní, a to formou antigénnych samotestov každých sedem dní.

Ak sa pritom situácia nezlepší, je možnosť, že sa uvedený interval skráti. „Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať, túto možnosť si necháme otvorenú,“ skonštatoval Sulík.

Firmy si testy nakúpia samy, náklady preplatí štát

Firmy si budú testy kupovať v lekárňach, štát im prostredníctvom rezortu hospodárstva preplatí päť eur za test a jedno euro za manipuláciu a prípadnú kontrolu.

„V januári dajú žiadosť a budeme sa to snažiť veľmi rýchlo preplácať,“ spresnil minister. Podľa Sulíka by pritom mohol proces fungovať tak, že zamestnávateľ určí jednu poverenú osobu, pred ktorou sa budú zamestnanci samotestovať. Vydávanie prípadných osvedčení ešte budú dolaďovať.

Testovanie by malo podľa aktuálnych údajov prebiehať do konca roka, teda nasledujúcich 5 týždňov a odštartovať najbližší pondelok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko