Na hlavný obsah

Pandémia koronavírusu v Česku spomaľuje

V krajine sa skončil núdzový stav.

Pandémia koronavírusu v Česku spomaľuje
Ilustračné foto - koronavírus v Česku. Foto: TASR/AP

V nedeľu (26. 12.), na druhý sviatok vianočný, pribudlo v Českej republike 2 011 nových prípadov nákazy koronavírusom. Vyplýva to z údajov zverejnených na webe českého ministerstva zdravotníctva, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Zaznamenaný nárast je skoro o polovicu nižší než pred týždňom. Počas vianočných sviatkov však výrazne klesol aj počet vykonaných testov — oproti predchádzajúcej nedeli o zhruba 37 percent.

Tempo šírenia koronavírusu sa v ČR spomaľuje už približne od konca novembra. Denné prírastky sa vtedy vyšplhali až na takmer 28 000 prípadov, čo bol vôbec najvyšší nárast od začiatku pandémie.

Už skoro tri týždne klesá aj tzv. incidenčné číslo, udávajúce pomer nových prípadov za týždeň na 100 000 obyvateľov, ktoré sa k pondelku (27. 12.) znížilo z 396 na 379.

Pokračuje aj pokles počtu pacientov hospitalizovaných s covidom. V nedeľu (26. 12.) ich bolo 2 943, čo je zhruba o dve pätiny menej než pred týždňom. V ťažkom stave bolo 660 z nich.

V krajine sa skončil núdzový stav

V Česku o polnoci zo soboty (25. 12.) na nedeľu (26. 12.) skončil núdzový stav, ktorý pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu vyhlásila vláda 26. novembra.

Reštaurácie, bary, diskotéky, kasína a obdobné prevádzky už nemusia zatvárať o 22:00 h. Prestal tiež platiť zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti.

V ČR dosiaľ laboratóriá potvrdili 2 447 758 prípadov nákazy koronavírusom. V súvislosti s covidom v krajine počas pandémie zomrelo 35 805 ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet