Na hlavný obsah

Pred parlamentom sa protestovalo proti obrannej dohode Slovenska s USA

Účastníci hovorili o bezpečnostnom hazarde.

Pred parlamentom sa protestovalo proti obrannej dohode Slovenska s USA
Protest pred parlamentom proti obrannej dohode Slovenska s USA. Foto: SITA

Pred budovou parlamentu sa v utorok (18. 1.) konal protest proti obrannej dohode s USA. Akciu iniciovalo mimoparlamentné hnutie Socialisti.sk. Na proteste vystúpili viaceré osobnosti z mimoparlamentnej opozície i odborov.

Predseda hnutia Artur Bekmatov skonštatoval, že protest mal za cieľ vyjadriť odpor k zmluve a podporu parlamentnej opozícii, ktorá sa snažila otvoriť mimoriadnu parlamentnú schôdzu k vypísaniu referenda k zmluve.

„Zmluva obsahuje množstvo negatívnych dôsledkov pre Slovensko. Ukladá nám výhradne nejaké povinnosti, ale výrazne okliešťuje práva, ktoré bude SR vo vzťahu k USA mať,“ povedal Bekmatov s tým, že ju odmietajú ako celok.

Podotkol, že prijímať takúto dohodu v čase, keď sa zhoršujú vzťahy medzi Ruskom a USA, je nezodpovedné. Hovorí o hazarde s bezpečnosťou Slovenska. Avizoval, že hnutie je pripravené iniciovať aj ďalšie protestné akcie a podporiť i petičnú iniciatívu Smeru-SD za referendum o zmluve s USA.

Predseda mimoparlamentnej SNS a bývalý šéf parlamentu Andrej Danko je rád, že jeho strana v minulosti dohodu blokovala, hoci chce pre Slovensko dobré vzťahy s USA. Zmluvu považuje za narúšanie suverenity SR.

Tvrdí, že Slovensko nevyrokovalo lepší text dohody než iné krajiny a že zmluva navyše narúša vzťah s NATO, pretože ňou povýšime dohodu s jednou krajinou nad záujmy ostatných. SNS bude podľa jeho slov podporovať i ďalšie slušné protesty.

„Určite ma nenájdete na tribúne s kotlebovcami a ich odídencami,“ podotkol s tým, že národná politika sa dá robiť aj inak. Ocenil, že mimoparlamentný Hlas-SD zmenil svoje stanovisko a podporuje referendum.

Opozícia klame, hovorí Naď

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v utorok zverejnil list svojho predchodcu za SNS Petra Gajdoša z roku 2018, keď bol premiérom Robert Fico (Smer-SD). Adresovaný je vtedajšiemu americkému veľvyslancovi. Podľa Naďa list dokazuje, kto chcel dohodu s USA a rokoval o nej.

„Mimochodom, takýchto dôkazov máme kopec a čím viac budú Smer, Hlas a SNS o dohode o obrannej spolupráci s USA klamať, tým viac ich budeme postupne zverejňovať,“ komentoval.

Prezident OZ Zjednotení za mier Eduard Chmelár sa mal v utorok stretnúť aj so šéfom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina). Predstavitelia združenia majú podľa slov Chmelára zastupovať vyše 30 000 občanov, ktorí podpísali petíciu proti rozmiestneniu cudzích ozbrojených síl na Slovensku. Kollárovi chcú tlmočiť postoje odbornej i občianskej verejnosti proti schváleniu dohody.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko