Na hlavný obsah

USA prikázali rodinám amerických diplomatov v Kyjeve opustiť Ukrajinu

Občanov USA vyzvali, aby zvážili odchod z krajiny.

USA prikázali rodinám amerických diplomatov v Kyjeve opustiť Ukrajinu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rodiny amerických diplomatov v ukrajinskej metropole Kyjev musia opustiť krajinu, oznámilo v nedeľu (23. 1.) ministerstvo zahraničných vecí USA. Ako dôvod uviedlo „pretrvávajúcu hrozbu“ ruského útoku na Ukrajinu, informovala agentúra AFP.

Washington zároveň rozhodol, že zamestnanci americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební pre jej fungovanie, môžu „dobrovoľne“ opustiť krajinu, uviedla agentúra AP.

Ambasáda bude naďalej otvorená

Predstavitelia amerického rezortu diplomacie tiež zdôraznili, že nejde o evakuáciu a ambasáda bude aj naďalej otvorená. Zároveň však vyzvali občanov USA na Ukrajine, aby „zvážili“ svoj odchod z krajiny.

„Bezpečnostné podmienky, najmä pozdĺž ukrajinských hraníc, na Ruskom okupovanom Kryme a na… východnej Ukrajine sú nepredvídateľné a môžu sa náhle zhoršiť. Demonštrácie, ktoré občas prerástli do násilia, sa pravidelne konajú po celej Ukrajine, vrátane Kyjeva,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Rezort diplomacie tiež upozornil na medializované správy, že Rusko plánuje zaútočiť na Ukrajinu. Ruske ministerstvo zahraničných vecí však tieto tvrdenie odmieta a obvinilo členské štáty NATO zo šírenia dezinformácií. Kremeľ zároveň žiada od Západu právne záväzné záruky, že Ukrajina sa nikdy nestane členom Aliancie.

Kyjev aj Západ obviňujú Moskvu z toho, že v rámci možných príprav na vojenskú inváziu nahromadila pri hraniciach Ruskej federácie s Ukrajinou desaťtisíce vojakov. Kyjev sa domnieva, že k možnej eskalácii, respektíve invázii by mohlo dôjsť koncom januára 2022.

USA odporučili svojim občanom, aby necestovali do Ruska

Americké ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu večer odporučilo občanom USA, aby necestovali do Ruska. Ako dôvod uviedlo rastúce napätie medzi Kremľom a Západom v súvislosti s Ukrajinou.

„Vzhľadom na pretrvávajúce napätie pozdĺž hraníc s Ukrajinou necestujte do Ruska,“ uviedol rezort diplomacie vo vyhlásení. Americká ambasáda v Rusku má totiž „obmedzenú schopnosť pomôcť občanom USA“ v prípade, že sa ocitnú v núdzi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet