Na hlavný obsah

Zverejnili rozsudok, ktorý rozhodol o deportácii Djokoviča z Austrálie

Súd vyhodnotil jeho názory ako hrozbu pre spoločnosť.

Zverejnili rozsudok, ktorý rozhodol o deportácii Djokoviča z Austrálie
Srbský tenista Novak Djokovič v lietadle. Foto: TASR/AP

Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke uviedol, že pre jeho krajinu bolo rozumné vyhostiť z krajiny srbského tenistu Novaka Djokoviča. Podľa sudcov, ktorí o tom rozhodli, sú Djokovičove protivakcinačné názory hrozbou pre austrálsku verejnosť.

Federálny súd krajiny zverejnil vo štvrtok (20. 1.) rozsudok, ktorý rozhodol o deportácii Djokoviča. Srb v nedeľu (16. 1.) neuspel na federálnom súde v Melbourne s odvolaním sa proti opätovnému zrušeniu jeho víza, ktoré predtým v piatok (14. 1.) nariadil austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke.

Lídra svetového rebríčka deportovali z krajiny. Deväťnásobný šampión Australian Open prišiel prvýkrát o vízum ešte 6. januára krátko po prílete do Melbourne, keď pohraničné úrady usúdili, že nespĺňa podmienky vstupu do krajiny.

 Djokovič potom strávil niekoľko dní v zariadení pre imigrantov, no minulý pondelok uspel s odvolaním na prvostupňovom súde a začal s tréningom.

Minister Hawke však v piatok využil svoju osobitnú právomoc a opätovne tenistovi zrušil vízum. „Minister mohol vyvodiť dôsledky z toho, že sa pán Djokovič nedal zaočkovať, pretože bol proti očkovaniu resp. nechcel byť očkovaný,“ vyhlásili sudcovia.

 Djokovičov právny tím argumentoval, že neexistuje žiadny dôkaz pre takýto názor, ale sudcovia uviedli: „Ikonická svetová tenisová hviezda môže ovplyvniť ľudí všetkých vekových kategórií, mladých či starých, ale najmä mladých a ovplyvniť ich, aby ho napodobnili jeho kroky.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport