Na hlavný obsah

Vláda bude môcť vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj pri hromadnom príleve cudzincov

Upraví sa aj zákon o kybernetickej bezpečnosti.

Vláda bude môcť vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj pri hromadnom príleve cudzincov
Na snímke vľavo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) a minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO). Foto: TASR

Mimoriadnu situáciu bude možno vyhlásiť aj v prípade hromadného prílevu cudzincov. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, ktorý v piatok (25. 2.) schválila vláda na mimoriadnom rokovaní.

Legislatívny návrh obsahuje v tejto súvislosti novelizácie zákona o civilnej ochrane, zákona o azyle i kybernetickej bezpečnosti.

Návrh, ktorý sa má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní, vychádza z reakcie na vojnový konflikt, odohrávajúci sa na území Ukrajiny a možného ďalšieho vývoja, ktorý môže vyústiť do masovej migrácie cudzincov na územie Slovenska.

„V dôsledku toho bude potrebné realizovať opatrenia hospodárskej mobilizácie, a to najmä vecné plnenia s ohľadom na potrebu zabezpečenia ubytovania cudzincov, organizáciu dopravného zabezpečenia, organizáciu zdravotníckeho zabezpečenia a prípadne s tým súvisiace uloženie pracovnej povinnosti. Realizácii týchto opatrení musí predchádzať vyhlásenie príslušnej krízovej situácie,“ zdôvodnili predkladatelia z ministerstva vnútra.

Návrh novelizovaného zákona o azyle umožní vláde vyhlásiť poskytovanie dočasného útočiska aj bez rozhodnutia Rady Európskej únie. V zákone sa zároveň precizujú ustanovenia, ktoré upravujú poskytnutie dočasného útočiska.

Úpravou zákona o kybernetickej bezpečnosti sa sleduje cieľ zamedziť šíreniu škodlivého obsahu na internete prostredníctvom nového inštitútu „blokovania“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko