Na hlavný obsah

Čína hlási najvyšší počet infikovaných od začiatku pandémie

Ohniskom ostáva Šanghaj.

Čína hlási najvyšší počet infikovaných od začiatku pandémie
Ilustračná snímka- COVID-19 testovanie v Číne. Foto: TASR/AP

Čína v stredu (6. 4.) hlásila viac než 20 000 prípadov infekcie koronavírusom, čo je vôbec najviac od začiatku pandémie. Ohniskom šírenia napriek prísnemu lockdownu zostáva najľudnatejšie mesto Šanghaj, informovala agentúra AFP.

Čínskym úradom sa dlhodobo darilo uplatňovať stratégiu nulovej tolerancie covidu, a to za pomoci lokalizovaných lockdownov, hromadného testovania a obmedzenia cestovania zo zahraničia.

Počet prípadov tak až do marca, na rozdiel od mnohých iných krajín sveta, zostával na nízkej úrovni, na dvoj- alebo trojciferných číslach. Za posledné týždne však začali v krajine denne pribúdať tisíce infikovaných, čo zapríčinilo šírenie vysokoinfekčného variantu omikron.

Čínske úrady v stredu (6. 4.) hlásili 20 472 nových prípadov covidu. Podľa AFP takýto vysoký počet Čína oficiálne nehlásila ani v počiatočnej fáze pandémie, ktorá na prelome rokov 2019-2020 vypukla v stredočínskom meste Wu-chan.

Epicentrom je Šanghaj

Väčšina z uvedeného počtu prípadov je však asymptomatických a v stredajšej bilancii nepribudli nijaké nové úmrtia.

Epicentrom súčasného šírenia vírusu je 25-miliónový Šanghaj, kde už minulý týždeň zaviedli lockdown. Najskôr pre východnú a potom pre západnú časť mesta. Tento týždeň lockdown rozšírili na celý Šanghaj.

Spomedzi vyše 20 000 nových prípadov bolo viac než 80 percent zaznamenaných práve v Šanghaji. Od stredy má v meste prebiehať plošné testovanie všetkého obyvateľstva.

Prísne karanténne pravidlá

Obyvatelia niektorých častí mesta na sociálnych médiách tvrdia, že nesmú opustiť svoje bydlisko dokonca ani na nákup základných potravín. Zároveň sa sťažujú na problémy s on-line objednávaním potravín a vody spôsobené nedostatkom zásob a personálu.

Zároveň narastá tlak na miestne karanténne zariadenia, keďže podľa platných pravidiel musí byť každá pozitívne testovaná osoba – aj asymptomatická či len s miernymi príznakmi – izolovaná od ostatných.

Pobúrenie vyvoláva aj opatrenie, v rámci ktorého oddeľujú novorodencov a malé deti od rodičov, ak mal niekto z rodiny pozitívny výsledok testu na koronavírus.

V Číne síce zaočkovali 90 % ľudí, ale domácou vakcínou, ktorá sa považuje za menej účinnú ako vakcíny typu mRNA používané na Západe alebo v Hongkongu a Macau. Malú zaočkovanosť má Čína medzi ľuďmi staršími ako 80 rokov. V rámci nej si nechala aplikovať vakcínu asi polovica ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet