Na hlavný obsah

Zelenskyj vyzval na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN

OSN sa v opačnom prípade môže podľa neho zatvoriť.

Zelenskyj vyzval na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN
Na snímke zasadnutie BR OSN aj s videoúčasťou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Foto: SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj v utorkovom (5. 4.) príhovore na pôde Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) vyzval na okamžité vyvodenie zodpovednosti za ruské vojnové zločiny páchané počas invázie Moskvy na Ukrajinu. Apeloval tiež na to, aby Rusko vylúčili z BR OSN, píše AFP.

Zelenskyj prostredníctvom videospojenia vyzval 15-člennú BR OSN, aby „vylúčila Rusko, ktoré je agresorom a príčinou vojny“, aby na pôde tejto organizácie „nemohlo blokovať rozhodnutia týkajúce sa svojej vlastnej agresie, svojej vlastnej vojny“.

Právo na zomieranie

To, že Rusko má ako stály člen BR OSN právo veta, podľa neho podkopáva globálnu bezpečnosť. „Systém OSN musí okamžite prejsť reformou, aby právo veta nebolo právom na zomieranie,“ apeloval.

Dodal, že ak sa nič také nestane, OSN sa už môže „jednoducho zatvoriť“. „Dámy a páni, ste na to (jej rozpustenie) pripravení? Pominuli časy medzinárodného práva? Ak na to odpoviete nie, potom musíte konať okamžite,“ povedal.

„Kde je bezpečnosť, ktorú má BR OSN zaisťovať, kde je mier či garancie, ktoré má OSN zabezpečovať?“ spýtal sa Zelenskyj podľa stanice BBC.

Prirovnanie k teroristom

„Vyvodenie zodpovednosti je nevyhnutnosťou,“ zdôraznil, pričom konanie ruských vojakov na Ukrajine prirovnal k „teroristom z Dáišu“. Zelenskyj uviedol, že k BR OSN sa prihovára v mene obetí ruskej vojny na Ukrajine.

„Niektorých z nich zastrelili na ulici, iných hodili do studní, kde zomreli. Zabili ich vo svojich bytoch, domoch či granátmi. Civilistov rozdrvili tanky, keď sedeli vo svojich autách uprostred cesty, a to len pre potešenie (ruských vojakov)“, povedal Zelenskyj. „Ženy znásilnili a zabili pred vlastnými deťmi,“ dodal.

Prezident opísal to, čo videl v pondelok počas návštevy Buče. „Neexistuje jediný zločin, aký by (ruské sily) nespáchali. Ruská armáda vyhľadávala a úmyselne zabíjala každého, kto slúžil našej krajine,“ povedal. Dodal tiež, že „státisíce“ Ukrajincov boli deportované do Ruska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet