Na hlavný obsah

Americkí kongresmani žiadajú spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie na Slovensku

Na problém slovenská vláda opakovane upozorňuje.

Americkí kongresmani žiadajú spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie na Slovensku
Foto: Pixabay

Členovia výboru americkej Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby sa tento týždeň obrátili na vedenie internetovej spoločnosti Meta, ktorá je okrem iného prevádzkovateľom sociálnej siete facebook.

Žiadajú ju, aby sa viac venovala „nebezpečnému šíreniu proruských dezinformácií“ na svojich platformách na Slovensku. 

Výbor v tlačovej správe uvádza, že nevidí od siete facebook „zodpovedajúce kroky“. Hoci slovenská aj americká vláda na problém opakovane upozorňujú. Facebook údajne sľúbil, že v najbližších dňoch bude kongresmanov o veci informovať.

Masívna popularita facebooku

Na šéfa spoločnosti Meta Marka Zuckerberga sa v publikovanom liste obracia predseda parlamentného výboru Adam Schiff a ďalší štyria zákonodarcovia Demokratickej strany.

Poukazujú na masívnu popularitu facebooku, ktorý podľa nich na viac ako päťmiliónovom Slovensku má 2,7 milióna aktívnych užívateľov. Upozorňujú zároveň, že na „slovenskom facebooku“ roky šíri dezinformácie skupina „identifikovateľných proruských aktérov“.

Tí v týchto dňoch propagujú „obrovské množstvo“ nepravdivého a zavádzajúceho obsahu o vojne na Ukrajine.

„Výbor je hlboko znepokojený pokračujúcou prítomnosťou škodlivých dezinformácií a proruskej propagandy na slovenskom facebooku a vyzýva facebook, aby okamžite zabezpečil rýchle zhodnotenie, preverenie a označenie, zníženie viditeľnosti alebo odstránenie všetkých proruských dezinformácií v súlade s verejnými deklaráciami facebooku a platnými pravidlami,“ napísala pätica kongresmanov.

Krok zrejme nadväzuje na aprílovú návštevu v Bratislave. V rámci nej členov amerického Kongresu o probléme informovali vládni činitelia a predstavitelia občianskej spoločnosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet