Na hlavný obsah

Putin: Kybernetická agresia zlyhala, rovnako ako sankčný nátlak

Vyhlásil to na porade bezpečnostnej rady.

Putin: Kybernetická agresia zlyhala, rovnako ako sankčný nátlak
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Kybernetická agresia proti Rusku zlyhala, rovnako ako sankčný nátlak, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin na porade svojej bezpečnostnej rady v piatok (20. 5.) o bezpečnosti informačných systémov.

Putin podľa agentúry TASS však pripustil, že počet hackerských útokov poriadne vzrástol a stali sa tiež závažnejšími a komplexnejšími, čo podľa neho nie je v silách jednotlivých hackerov, ale ide o počínanie „štátnych štruktúr“.

Boli sme pripravení, vyhlásil

Západné sankcie majú Rusko prinútiť k ukončeniu vojny proti Ukrajine, ktorú ruské vojská na Putinov rozkaz rozpútali pred 86 dňami.

„Už sa dá povedať, že kybernetická agresia proti nám, ako aj celý sankčný nátlak na Rusko, zlyhali. Celkovo sme boli pripravení na tento útok, a to je výsledok systémovej práce, ktorá sa viedla v posledných rokoch,“ citovala hlavu štátu agentúra TASS.

„Množstvo počítačových útokov na ruskú informačnú infraštruktúru ustavične rastie, najmä v posledných rokoch. A spolu so začiatkom špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, sa výzvy v tejto oblasti stali ešte závažnejšími,“ povedal.

Útoky sú koordinované, tvrdí

Putin vojnu proti Ukrajine označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“. Tento výraz ruské úrady presadzujú cenzúrou, pokutami i hrozbami väzenia. Servery ruských štátnych médií a úradov sa po invázii opakovane stali terčom útokov hackerov zo skupiny Anonymous.

„Proti Rusku sa v podstate rozpútala ozajstná agresia, vojna v informačnom priestore,“ uviedol Putin. „Predovšetkým násobne, rádovo, sa zväčšil počet kybernetických útokov, vrátane komplexných,“ zdôraznil Putin.

Tieto útoky podľa neho prichádzajú z rôznych krajín, ale sú presne koordinované. „V podstate je to počínanie štátnych štruktúr,“ vyhlásil a pripomenul, že v niektorých krajinách sa už súčasťou ozbrojených síl stali kybernetické vojská.

Dôležitá otázka pre bezpečnosť Ruska

Spomínané útoky si kladú za cieľ vyradiť internetové servery, objekty kritickej informačnej infraštruktúry, médiá, finančné ústavy, spoločensky dôležité portály a siete.

Vážne útoky cielili aj na internetové stránky úradov. Oveľa častejšie dochádza k pokusom preniknúť do sietí popredných ruských podnikov.

Prezident vyzval radu posúdiť otázky spojené s ochranou a zabezpečením spoľahlivej práce informačných systémov a komunikačných sietí. Túto otázku označil za najdôležitejšiu pre zvrchovanosť a bezpečnosť Ruska a ruskej ekonomiky, riadenie štátu a stabilitu spoločnosti.

Za účelné tiež považuje zamyslieť sa nad vytvorením štátneho systému ochrany informácií. Od členov rady očakáva konkrétne návrhy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet