Na hlavný obsah

Severná Kórea odpálila tri balistické strely

KĽDR zákaz pravidelne porušuje.

Severná Kórea odpálila tri balistické strely
Na ilustračnej snímke test balistickej rakety v Severnej Kórei. Foto: SITA/AP

Severná Kórea odpálila v stredu (25. 5.) zo svojho východného pobrežia smerom k moru pravdepodobne celkovo tri balistické strely. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie Zboru náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády.

Jednou z nich zjavne bola medzikontinentálna balistická strela (ICBM), uviedol JCS vo vyhlásení. Severná Kórea rakety odpálila z oblasti letiska Sunan v blízkosti hlavného mesta Pchjongjang.

K odpáleniu rakiet došlo tri dni po tom, ako sa lídri Južnej Kórey a Spojených štátov dohodli, že zvážia rozšírenie svojich spoločných vojenských cvičení v reakcii na hrozby, ktoré predstavuje Severná Kórea (KĽDR).

OSN na ňu uvalila prísne sankcie

OSN zakázala Severnej Kórei vykonávať testy balistických a jadrových zbraní a uvalila na ňu prísne sankcie. KĽDR však tento zákaz pravidelne porušuje.

Stredajšie (25. 5.) odpálenie bolo v poradí už 17. kolom severokórejských raketových testov v tomto roku. Ide o zjavnú snahu Pchjongjangu vyvinúť tlak na svojich rivalov v čase, keď rokovania o jadrovom programe KĽDR zostávajú v slepej uličke, píše AP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet