Na hlavný obsah

V eurozóne počas marca klesla priemyselná produkcia najviac za takmer rok

Najviac to bolo na Slovensku.

V eurozóne počas marca klesla priemyselná produkcia najviac za takmer rok
Pohľad na robotickú linku vo výrobnej hale spoločnosti Hella. Foto: TASR

Po februárovom raste zaznamenala priemyselná produkcia v eurozóne v marci pokles o takmer 2 %. To je najvýraznejší pokles priemyselnej výroby v menovej únii za takmer rok. Poukázali na to v piatok (13. 5.) zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Priemyselná výroba v eurozóne po úprave o sezónne vplyvy klesla v marci oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,8 % po tom, ako vo februári zaznamenala rast o 0,5 %.

Pod výrazné zníženie produkcie sa podpísala najmä vojna na Ukrajine. Napriek tomu je marcový výsledok lepší, než sa čakalo, keďže analytici očakávali pokles o 2 %.

Z najväčších ekonomík eurozóny klesla priemyselná výroba najvýraznejšie v Nemecku, kde pokles dosiahol 5 %. Vo Francúzsku sa priemyselná výroba znížila o 0,5 % a v Španielsku o 1,8 %.

Pokles po februárovom raste zaznamenala aj priemyselná produkcia v celej Európskej únii. Zatiaľ čo vo februári medzimesačne vzrástla o 0,6 %, v marci klesla o 1,2 %.

V medziročnom porovnaní zaznamenala priemyselná produkcia v eurozóne pokles o 0,8 %. Naopak, v celej EÚ sa zvýšila, a to o 0,7 %.

Najviac na Slovensku

Z jednotlivých členských štátov EÚ, ktorých údaje sú k dispozícii, najvýraznejšie klesla priemyselná produkcia na Slovensku, a to v medzimesačnom aj medziročnom porovnaní.

Ako ukázali údaje Eurostatu, v porovnaní s februárom klesla priemyselná výroba na Slovensku v marci o 5,3 %. Nasledovali Nemecko (-5 %) a Luxembursko (-3,9 %).

Naopak, najvyšší rast zaznamenali Litva (11,3 %), Estónsko (5,1 %) a Bulharsko s Gréckom, pričom v obidvoch prípadoch rast dosiahol 5 %.

V medziročnom porovnaní klesla najviac priemyselná produkcia opäť na Slovensku – konkrétne o 7,3 %. Nasledovalo Írsko s poklesom o 5,5 % a Nemecko (-4,1 %). Najviac vzrástla v Litve (25,9 %), Bulharsku (19,1 %) a Poľsku (17,4 %).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika