Na hlavný obsah

Putin: Žiadna železná opona nezatvorí ruskú ekonomiku

„Krajinu ako Rusko nemožno oplotiť," uviedol.

Putin: Žiadna železná opona nezatvorí ruskú ekonomiku
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Pred ruskou ekonomikou nepadne žiadna železná opona napriek sankciám Západu, pretože Moskva sa neuzatvára pred svetom ako Sovietsky zväz. Vyhlásil to vo štvrtok (9. 6.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra Reuters.

Západné štáty uvalili na Rusko bezprecedentné sankcie za jeho inváziu na Ukrajinu. Ekonomika krajiny, ktorá je jedným z najväčších svetových producentov prírodných surovín, tak smeruje k najväčšiemu hospodárskemu poklesu od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Otvorená ekonomika

Putin na stretnutí s mladými podnikateľmi na otázku o možných dohodách s partnermi ako Čína a India povedal, že ruská ekonomika zostane otvorená.

„Nebudeme mať uzavretú ekonomiku, žiadnu sme nemali, a ani mať nebudeme,“ vyhlásil. „Nemali sme uzavretú ekonomiku, alebo skôr mali sme ju v časoch Sovietskeho zväzu, keď sme sa odstrihli, vytvorili tzv. železnú oponu, vytvorili sme ju vlastnými rukami. Už neurobíme rovnakú chybu – naša ekonomika bude otvorená.“

Putin v roku 2005 označil rozpad Sovietskeho zväzu za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia, pretože desiatky miliónov Rusov schudobneli a samotné Rusko čelilo rozpadu.

Teraz Moskva po odchode veľkých amerických a európskych spoločností a investorov z Ruska tvrdí, že sa odvráti od Západu. Zameria sa najmä na rozvoj vlastného domáceho priemyslu a rozvoj partnerstiev s Čínou, Indiou a krajinami Blízkeho východu.

„Krajinu ako Rusko nemožno oplotiť,“ povedal Putin, ktorý vyhlasuje, že Západ chce zničiť Rusko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet