Na hlavný obsah

Rakúsko zruší povinné očkovanie proti covidu

Minister zdravotníctva hovorí, že odmietačov to aj tak nepresvedčilo.

Rakúsko zruší povinné očkovanie proti covidu
Na ilustračnej snímke očkovanie proti koronavírusu. Foto: TASR/AP

Rakúsko zruší povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vo štvrtok (23. 6.) to oznámil minister zdravotníctva Johannes Rauch. Informuje o tom rakúsky verejnoprávny rozhlas a televízia ORF.

Povinné očkovanie podľa Raucha zaviedli za iných podmienok, než aké existujú v súčasnosti pri koronavírusovom variante omikron. Kým predchádzajúci dominantný variant delta výrazne zaťažoval nemocnice, pri miernejšom omikrone sa ukázala obmedzená schopnosť vakcíny chrániť proti nákaze, cituje ministra agentúra APA.

Ako upozornil Rauch, podľa prieskumov povinnosť očkovania aj tak nepresvedčila jeho odmietačov, aby sa nechali zaštepiť. Naopak, táto situácia viedla k značnej polarizácii rodín, kolektívov i celej spoločnosti. Rakúsku navyše ostalo s povinným očkovaním v Európe osamotené.

Očkovanie bude teda odteraz dobrovoľné. „Potrebujeme každý milimeter solidarity a súdržnosti,“ povedal minister zdravotníctva.

Príslušný návrh zákona chce vláda predložiť parlamentu ešte v priebehu štvrtka, jeho schválenie sa očakáva začiatkom júla.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet