Na hlavný obsah

Rusko postupuje smerom na Lysyčansk, hlavným cieľom je stále Severodoneck

Rýchle obsadenie je však nepravdepodobné.

Rusko postupuje smerom na Lysyčansk, hlavným cieľom je stále Severodoneck
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ruské vojská obsadili ďalšie dve osady južne od Lysyčansku a snažia sa obkľúčiť ukrajinských obrancov v tomto meste. Vo svojej pravidelnej rannej zvodke o tom vo štvrtok (23. 6.) informoval ukrajinský generálny štáb.

Podľa hodnotenia amerického Inštitútu pre výskum vojny (ISW) môžu ruské sily dosiahnuť Lysyčansk v najbližších dňoch, rýchle obsadenie mesta je však nepravdepodobné.

Aktuálna situácia na Ukrajine.
Aktuálna situácia na Ukrajine.Foto: Institute for the Study of War
Foto: Institute for the Study of War

„Nepriateľ obsadil Loskutivku a Raj-Oleksandrivku, ktoré sa nachádzajú blízko Lysyčansku a Severodonecku,“ uviedlo velenie ukrajinskej armády s tým, že cieľom súčasnej ruskej ofenzívy je obkľúčenie Lysyčansku. Ten tvorí súmestie so Severodoneckom, na ktorého plné ovládnutie vynakladá ruská armáda podľa Kyjeva naďalej svoje hlavné úsilie.

Rusi sa rovnako nevzdávajú snáh obsadiť cestu vedúcu z Bachmutu do Lysyčansku, ktorá pre ukrajinských obrancov predstavuje jednu z posledných zásobovacích trás pre najvýchodnejšiu časť donbaského frontu. Bojuje sa o výšiny blízko dediny Berestove.

Štáb ďalej uvádza, že ruské sily podnikajú ofenzívu v smere na Zolote. Podľa správ z predchádzajúceho dňa ukrajinské vojská túto oblasť z väčšej časti vypratali, aby sa s ruským postupom južne od Lysyčansku vyhli obkľúčeniu.

Rusko podľa vedenia ukrajinskej armády tiež posilňuje svoje jednotky južne od Izjumu a pripravuje sa na obnovenie ofenzívy na Bervinkove a Sloviansk.

Rýchle obsadenie sa neočakáva

Obsadenie dvoch dedín pri Lysyčansku potvrdil tiež gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Podľa neho sa v Severodonecku ďalej odohrávajú boje o priemyselný areál na západe mesta.

Samotný Lysyčansk čelí ruskému ostreľovaniu, ktoré si za uplynulý deň vyžiadalo troch zranených. Pod troskami domu tiež našli telo mŕtveho muža.

Britské ministerstvo obrany vo svojom rannom hlásení uvádza, že ruské sily v posledných dňoch veľmi pravdepodobne postúpili o celých päť kilometrov až k južnému predmestiu Lysyčansku. Časť obrancov sa musela stiahnuť, aby ju neobkľúčili.

Ruský postup je podľa neho dôsledkom posíl a sústredenej paľby. Ukrajinská obrana v Lysyčansku a Severodonecku sa ocitá pod zvýšeným tlakom, ruské snahy o širšie obkľúčenie západnej časti Doneckej oblasti však uviazli na mŕtvom bode.

„Ruské sily pokračovali v ziskoch južne od Lysyčansku a v najbližších dňoch pravdepodobne dosiahnu mestá, aj keď je nepravdepodobné, že by sa im podarilo rýchlo dobyť oblasť Severodonecku a Lysyčansku,“ uvádza vojnový inštitút ISW.

Upozorňuje tiež na zlepšenie ruskej protivzdušnej obrany, ktorá Ukrajincom v Donbase bráni v efektívnom využití bojových dronov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet