Na hlavný obsah

USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za miliardu dolárov

Zahŕňať bude delostrelectvo, muníciu a protilodné strely.

USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za miliardu dolárov
Na ilustračnej snímke ukrajinskí vojaci používajú odpaľovacie zariadenie s americkými raketami Javelin. Foto: TASR/AP

Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške jednej miliardy dolárov (cca 959 miliónov eur). Zahŕňať bude delostrelectvo, muníciu a protilodné strely. V stredu (15. 6.) to oznámil americký prezident Joe Biden. Informuje o tom stanica BBC.

Biden po stredajšom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským ohlásil, že nový balík vojenskej pomoci určili pre ukrajinské obranné operácie v Donbase.

Obsahuje „ďalšie delostrelecké systémy a zbrane pobrežnej obrany, ako aj muníciu pre delostrelectvo a sofistikované raketové systémy“, uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

„Opätovne som potvrdil svoj záväzok, že USA budú stáť pri Ukrajine brániacej svoju demokraciu a budú podporovať jej suverenitu a územnú celistvosť zoči-voči ničím nevyprovokovanej ruskej agresii,“ zdôraznil Biden.

Prezident USA tiež oznámil dodatočnú humanitárnu pomoc pre Ukrajinu vo výške 225 miliónov dolárov (zhruba 216 miliónov eur). Mala by pomôcť Ukrajincom pri zabezpečovaní dodávok pitnej vody, zdravotníckeho materiálu, potravín a prístrešia.

Pomôcť by tiež mala pri zabezpečovaní finančnej hotovosti pre rodiny určenej na nákup základných potrieb, píše stanica Sky News.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet