Na hlavný obsah

Eiffelova veža je hrdzavá, potrebuje opravu, píšu Francúzi

Dočkať sa však má len kozmetickej úpravy.

Eiffelova veža je hrdzavá, potrebuje opravu, píšu Francúzi
Na snímke Eiffelova veža v Paríži. Foto: TASR/AP

Eiffelova veža v Paríži je prežratá hrdzou a potrebuje úplnú opravu. Namiesto toho jej však bude pred nadchádzajúcimi olympijskými hrami dopriata len kozmetická úprava v podobe premaľovania za 60 miliónov eur. Vypláva to z tajnej správy, do ktorej nahliadol francúzsky časopis Marianne. Píše o tom v utorok (5. 7.) agentúra Reuters.

Veža vysoká 324 metrov, ktorú koncom 19. storočia postavil Gustave Eiffel, je jednou z najnavštevovanejších turistických pamiatok na svete. Ročne priláka približne šesť miliónov turistov. Napriek tomu však tajná správa zhotovená odborníkmi, ktorú cituje časopis Marianne, naznačuje, že tento monument je v zlom stave a pokrýva ho hrdza.

„Ak by dnes Gustave Eiffel toto miesto navštívil, dostal by srdcový záchvat,“ uviedol pre časopis Marianne nemenovaný manažér Eiffelovej veže. Agentúra Reuters v tejto súvislosti oslovila i spoločnosť SETE, ktorá Eiffelovu vežu prevádzkuje. Tá však na jej otázky dosiaľ nereagovala.

Eiffelovu vežu pritom v súčasnosti premaľovávajú v rámci príprav na letné olympijské hry, ktoré bude v roku 2024 hostiť Francúzsko. Ide v poradí už o dvadsiate premaľovanie tejto veže od jej postavenia.

V rámci tejto úpravy v hodnote 60 miliónov eur malo byť pôvodne očistených od starej farby a premaľovaných asi 30 % veže. Avšak z dôvodu meškania spôsobeného pandémiou koronavírusu a prítomnosti olova v starých vrstvách farby sa odhaduje, že touto úpravou nakoniec prejde len 5 % povrchu veže, píše Marianne.

Spoločnosť SETE sa totiž zdráha uzavrieť Eiffelovu vežu na dlhšiu dobu pre príjmy, o ktoré by prišla, ak by vežu nenavštevovali turisti, píše Reuters.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet