Na hlavný obsah

Zosuv ľadovca má druhú českú obeť

Ďalší ľudia z Česka nie sú nezvestní.

Zosuv ľadovca má druhú českú obeť
Na snímke odlomený kus ľadovca v talianskych Dolomitoch. Foto: TASR/AP

Zosuv ľadovca v talianskych Dolomitoch má druhú obeť z Česka. Ide o muža, ktorého doteraz považovali za nezvestného. Podľa spravodajského webu novinky.cz to v utorok (5. 7.) potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí ČR.

Obaja muži boli v horách spolu. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí ČR Lenka Do o nich hovorila ako o dvoch kamarátoch. Ďalší ľudia z Česka nie sú nezvestní, dodala.

Pri zosuve veľkého kusu ľadovca na vrchu Marmolada, ku ktorému došlo v nedeľu (3. 7.), zahynulo najmenej sedem ľudí a ďalších osem ich je nezvestných. Šanca, že niekoho ešte nájdu živého, je malá, uviedli novinky.cz.

Pátranie po nezvestných je podľa záchranárov veľmi ťažké a sťažuje ho aj nepriaznivé počasie. Do pátrania zapojili drony a vrtuľníky, ktoré hľadajú nezvestných, pričom majú napríklad zariadenia na zachytenie signálu mobilných telefónov.

Skupina pátračov so špeciálne vycvičenými psami sa chystá na miesto nešťastia v stredu (6. 7.) alebo vo štvrtok (7. 7.). Závisí to od počasia, respektíve od toho, či nebudú búrky.

Pôvodne bolo nezvestných 13 osôb. Počas utorka sa tento počet znížil na osem. Zistilo sa totiž, že jeden z nezvestných bol v skupine ôsmich zranených. Podarilo sa dohľadať aj majiteľov oboch českých áut zaparkovaných neďaleko začiatku výstupu na ľadovec, po ktorých úrady pátrali od pondelka (4. 7.), uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Primátor mesta Canizei v utorok zakázal vstup na celú horu Marmolda, pretože napriek nedeľnej tragédii na vrchol stále vystupovali turisti a zvedavci. Uzávera hory je časovo neobmedzená.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet