Na hlavný obsah

Obžaloba navrhuje 24-ročné väzenie pre ruského novinára Safronova

Obžalovaný je z vlastizrady.

Obžaloba navrhuje 24-ročné väzenie pre ruského novinára Safronova
Ivan Safronov na Moskovskom súde. Foto: SITA/AP

Prokurátor navrhol trest 24 rokov väzenia pre ruského novinára, poradca šéfa Roskosmosu Ivana Safronova. Ten je obžalovaný z vlastizrady kvôli údajnej spolupráci s českou rozviedkou.

Uviedla to agentúra TASS s odvolaním sa na oznámenie moskovského mestského súdu. „Maximálny trest podľa daného článku zákona predstavuje 20 rokov,“ upozornil denník Kommersant, pre ktorý Safronov predtým pracoval. Súdny proces sa odohráva v utajení, s vylúčením médií a verejnosti.

Safronov od začiatku akúkoľvek vinu odmieta. Zdôrazňuje, že sa venoval len žurnalistike a nemal prístup k štátnemu tajomstvu. Obvinenie pripisuje snahe tajnej služby o výrobu špiónov, keď tie skutočné je ťažké dopadnúť.

„Zástupca obžaloby požiadal súd, aby Safronova uznal vinným z vlastizrady a uložil mu trest 24 rokov odňatia slobody v nápravnom zariadení s prísnym režimom,“ citovala agentúra z vyjadrenia súdu.

Safronova zatkla v júli 2020 ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Tajná služba tvrdí, že novinárov v roku 2012 zverbovala česká rozviedka. Safronov podľa FSB odovzdával tajné informácie o dodávkach ruských zbraní postsovietskym štátom, na Blízky východ, do Afriky a na Balkán a tieto informácie by vraj štáty NATO mohli použiť proti bezpečnosti Ruska.

Motiváciou boli údajne peniaze

Podľa vyšetrovateľov mal novinár tiež odovzdávať informácie o pôsobení ruských vojakov v Sýrii politológovi Demurimu Voroninovi, ktorý ich vraj ďalej preposielal nemeckej tajnej službe.

Voronin podľa vyšetrovacieho spisu údajne platil Safronovovi za poskytnuté údaje 248 dolárov. Podľa prokuratúry sa novinár dopúšťal trestných činov kvôli odmene.

Server Meduza upozornil, že podľa investigatívnych novinárov možno všetky informácie, ktorých odovzdanie českej a nemeckej rozviedke kladie obžaloba Safronovovi za vinu, možno nájsť v otvorených zdrojoch.

Politológ Demuri Voronin, ktorý predtým pristúpil na dohodu s vyšetrovateľmi výmenou za svedectvo proti Safronovovi, na súde poskytol výpoveď očisťujúcu Ivana Safronova, povedal v pondelok (29. 8.) agentúre RIA Novosti novinárov obhajca Ivan Pavlov, bez ďalších podrobností o výpovedi svedka obžaloby.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet