Na hlavný obsah

Pri útokoch Izraela na pásmo Gazy zomrelo najmenej 32 ľudí

Náletmi sa bude zaoberať Bezpečnostná rada OSN.

Pri útokoch Izraela na pásmo Gazy zomrelo najmenej 32 ľudí
Rakety vystrelené palestínskymi militantmi smerujú na Izrael. Foto: TASR/AP

Od začiatku bojov medzi Izraelom a militantnou skupinou Islamský džihád zomrelo v pásme Gazy 32 ľudí vrátane šiestich detí. Informovalo o tom v nedeľu (7. 8.) palestínske ministerstvo zdravotníctva.

Obete podľa neho zomreli od piatku (5. 8.) počas izraelských útokov, pri ktorých sa zranilo 215 ľudí. Izraelské úrady to odmietajú a tvrdia, že palestínske deti v sobotu (6. 8.) zabil neúspešný raketový útok Islamského džihádu na Izrael.

Svedkovia v nedeľu ráno počuli sirény a výbuchy rakiet západne od Jeruzalema, informovala agentúra Reuters.

Židovský štát od piatkového začiatku operácie tvrdí, že sa zameriava na miesta patriace organizácii Islamský džihád. Izraelská armáda uviedla, že zabila okolo 15 jej bojovníkov. Izraelské ozbrojené sily tiež oznámili, že na okupovanom Západnom brehu Jordánu zatkli asi 40 členov tejto militantnej organizácie.

Izraelská armáda v sobotu večer informovala, že sa jej počas uplynulých dní v Gaze podarilo neutralizovať hlavných lídrov Islamského džihádu. Militantné zoskupenie neskôr potvrdilo, že pri izraelských útokoch zomrel ďalší z jeho vysokopostavených veliteľov.

V odvete za nálety na pásmo Gazy vypálila palestínska skupina rakety na izraelské územie, z ktorých väčšinu zachytil izraelský protiraketový štít. Podľa záchrannej služby dvaja ľudia utrpeli ľahké zranenia črepinami.

Zasadne Bezpečnostná rada OSN

Hovorca izraelskej armády v sobotu povedal, že terajšia operácia proti Islamskému džihádu potrvá asi týždeň a že Izrael nerokuje o prímerí. V pondelok (8. 8.) by sa podľa agentúry DPA mala izraelskými náletmi zaoberať Bezpečnostná rada OSN na žiadosť Spojených arabských emirátov, Írska, Francúzska, Nórska a Číny.

Americké ministerstvo zahraničných vecí podľa Reuters uviedlo, že USA právo Izraela na obranu plne podporujú, a vyzvalo obe strany konfliktu, aby sa vyvarovali ďalšej eskalácie.

Súčasnému konfliktu predchádzalo niekoľkodňové napätie po zatknutí vysokopostaveného palestínskeho radikála na Západnom brehu Jordánu, ktorý Izrael okupuje od roku 1967.

Izraelská strana súčasné nálety na pásmo Gazy označila za preventívny útok. Úradujúci izraelský premiér Jair Lapid uviedol, že jeho vláda nedovolí, aby teroristické organizácie v Gaze ohrozovali občanov Izraela.

Vlani v máji prepukli medzi Palestínčanmi a Izraelom prudké boje, pri ktorých zahynulo najmenej 250 ľudí v pásme Gazy a 13 ďalších v Izraeli. Po ich skončení panoval na hraniciach relatívny pokoj.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet