Na hlavný obsah

Slovenskí hasičskí piloti skončia svoju misiu v Českom Švajčiarsku

S hasením požiaru pomáhali od 27. júla.

Slovenskí hasičskí piloti skončia svoju misiu v Českom Švajčiarsku
Na fotografii České Švajčiarsko. Foto: Facebook/Hasičský a záchranný zbor

Slovenskí hasičskí piloti v pondelok (8.8.) skončia svoju misiu v Národnom parku České Švajčiarsko. S hasením rozsiahleho požiaru pomáhali od 27. júla. Potvrdil to hovorca českého ministra vnútra Víta Rakušana Jakub Veinlich.

Veinlich spresnil, že zo skupiny slovenských hasičov odchádzajú iba piloti vrtuľníkov. Pozemní hasiči na mieste zatiaľ zostávajú, pretože obsluhujú nádrže fireflex, z ktorých vrtuľníky čerpajú vodu v nedostupnom teréne. Všetky nádrže od začiatku zabezpečili a obsluhujú slovenskí hasiči.

„Odviedli tu skvelú prácu a my sme im za to vďační,“ napísal na sociálnej sieti Twitter minister vnútra s tým, že sa slovenským pilotom poďakoval v pondelok na rannom stretnutí.

Podľa Rakušana sa situácia vyvíja pozitívne, jednu z častí národného parku v okolí obce Janov už odovzdali správe parku. „Podľa plánu hasičov by do konca týždňa alebo do piatka malo prísť k likvidácii zostávajúcich ohnísk požiaru a postupne by hasiči odchádzali do regiónov, odkiaľ prišli,“ vysvetlil postup zásahu Rakušan.

Generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru ČR Vladimír Vlček uviedol, že ak by sa im požiar nepodarilo uhasiť do piatka (12. 8.), aj tak razantne znížia počet hasičov. Zásah však bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch, pretože podľa Rakušana musia oblasť aj naďalej monitorovať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet