Na hlavný obsah

Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate

Ich platobná schopnosť je však zabezpečená.

Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate
Na ilustračnej snímke preukazy poistenca zdravotného poistenia. Foto: TASR

Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku sa ku koncu júna nachádzali v strate. Vyplýva to z výsledkov ich hospodárenia, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) je v strate 131,4 milióna eur. Súkromná Dôvera eviduje stratu takmer 44,8 milióna eur a súkromná Union zdravotná poisťovňa (ZP) zase vyše dvoch miliónov eur. Platobná schopnosť zdravotných poisťovní je podľa úradu zabezpečená.

„Hospodársky výsledok spoločnosti významným spôsobom ovplyvnila vyššia dynamika výdavkov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Najmä z dôvodu doliečovania poistencov v postcovidovom období od začiatku roka 2022. Zároveň sa na hospodárskom výsledku spoločnosti začal prejavovať rast cien v súvislosti s negatívnym vplyvom inflácie,“ reagovala štátna VšZP.

Potvrdila, že aj napriek účtovnej strate, ktorú oficiálne vykazuje, je spoločnosť v dobrej finančnej kondícii a poskytovaná zdravotná starostlivosť bude aj naďalej zabezpečená adekvátnymi zdrojmi.

Nedostatočné financovanie zo strany štátu

Union ZP ako dôvod straty uvádza v prvom rade nedostatočné financovanie zo strany štátu. „Štát platí poistné za poistencov štátu v nedostatočnej výške, ktorá nepostačuje na krytie výdavkov na zdravotnú starostlivosť,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Štát viní za výsledky hospodárenia aj Dôvera. „Negatívne hospodárenie zdravotných poisťovní je výsledkom bačovania štátu, ktorý odčerpal zo zdravotníctva finančné prostriedky nielen bezprecedentným tzv. viazaním na jeseň minulého roka, ale najmä v dôsledku opätovne významne podhodnoteného štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo a jeho dlhodobo nízkych platieb za tzv. poistencov štátu,“ reagovala poisťovňa.

Podotkla, že štátna zdravotná poisťovňa dosahuje negatívne hospodárenie so stratou viac ako 100 miliónov eur. A to napriek nedávnym finančným injekciám vo výške 300 miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko