Na hlavný obsah

Fínsko stále hlási zhustenú premávku na hranici s Ruskom

Tvoria sa kolóny.

Fínsko stále hlási zhustenú premávku na hranici s Ruskom
Príslušníci fínskej pohraničnej stráže kontrolujú osobné vozidlo s ruskou štátnou poznávacou značkou na najvyťaženejšom fínsko-ruskom hraničnom priechode Vaalimaa. Foto: TASR/AP

Fínska pohraničná stráž hlási aj v nedeľu (25. 9.) zhustenú premávku na fínsko-ruských hraniciach po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin počas týždňa nariadil prvú mobilizáciu od druhej svetovej vojny.

Na najvyťaženejšom hraničnom priechode Vaalimaa sa začali v nedeľu na ruskej strane tvoriť kolóny okolo 8.00 h miestneho času (7.00 SELČ), uviedol vedúci oddelenia medzinárodných záležitostí Fínskej pohraničnej stráže Matti Pitkäniitty na twitteri.

V sobotu (24. 9.) prekročilo pozemné hranice z Ruska do Fínska 8 572 ľudí, čo je viac ako pred týždňom, keď hranice prekročilo v sobotu 5 286 ľudí, uviedol Pitkäniitty. Opačným smerom – z Fínska do Ruska – odišlo približne 4 199 Rusov.

„Malý počet prípadov falšovania dokumentov a (nulové) nelegálne prechádzanie cez zelené hranice (zalesnené oblasti) svedčí o tom, že legálne cesty sú v súčasnosti dostačujúce… To sa však môže zmeniť,“ napísal Pitkäniitty ešte v sobotu na twitteri.

Najdlhšia hranica Ruska s členom EÚ

Hraničný priechod Vaalimaa sa používa pri priamej ceste do fínskej metropoly Helsinki. Odkiaľ mnohí cestujú ďalej do iných krajín schengenského priestoru.

Mnoho Rusov vstupuje do Fínska s vízami, ktoré im vydali iné krajiny schengenského priestoru, a cez Fínsko len prechádzajú, uviedol Pitkäniitty.

Fínsko zdieľa s Ruskom 1 340 kilometrov dlhú hranicu. Ide tak o najdlhšiu hranicu, ktorú Rusko má s členskou krajinou EÚ. Ruskí turisti doposiaľ môžu vstupovať do schengenského priestoru autobusmi alebo autami.

A to aj napriek vojne, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine. Helsinki však nedávno oznámili, že plánujú obmedziť Rusom vstup na fínske územie. Týkať sa to bude aj turistov s platnými schengenskými vízami, píše DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet