Na hlavný obsah

NATO vyzýva Rusko, aby urýchlene obnovilo svoju účasť na dohode o vývoze obilia

Dohodu podpísali koncom júla v Istanbule.

NATO vyzýva Rusko, aby urýchlene obnovilo svoju účasť na dohode o vývoze obilia
Miestny pestovateľ obilia ukazuje svoje obilie vypestované vo východnej časti Doneckej oblasti. Foto: TASR/AP

Severoatlantická aliancia vyzvala v nedeľu (30. 10.) Rusko, aby urýchlene obnovilo svoju účasť na dohode o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Informuje o tom spravodajská stanice Sky News.

Rusko v sobotu (29. 10.) pozastavilo svoju účasť na tejto dohode v dôsledku dronového útoku na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého Moskva viní Ukrajinu. NATO teraz vyzýva ruského prezidenta Vladimira Putina, aby toto rozhodnutie prehodnotil a vrátil sa k dohode s cieľom umožniť, aby sa tak potraviny „dostali k tým, ktorí ich najviac potrebujú“.

„Prezident Putin musí prestať používať potraviny ako zbraň a ukončiť svoju nelegálnu vojnu na Ukrajine,“ uviedla hovorkyňa NATO Oana Lungescuová. „Vyzývame Rusko, aby prehodnotilo svoje rozhodnutie a urýchlene obnovilo dohodu, aby sa tak potraviny mohli dostať k tým, ktorí ich najviac potrebujú,“ povedala.

Všetky členské krajiny podľa jej slov privítali túto dohodu, ktorú Rusku a Ukrajine sprostredkovalo Turecko a OSN. „Tento vývoz pomohol znížiť ceny potravín na celom svete,“ dodala Lungescuová podľa denníka The Guardian na margo významu predmetnej dohody.

Kyjev obvinenia Ruska zo sobotného útoku na jeho plavidlá na Kryme popiera a tvrdí, že Moskva útok využila len ako „falošnú zámienku“, aby odstúpila od obilnej dohody.

Predmetnú dohodu o odblokovaní ukrajinských čiernomorských prístavov podpísali separátne Rusko a Ukrajina s Tureckom a OSN koncom júla v Istanbule. Platiť mala do 19. novembra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet