Na hlavný obsah

Irán informoval OSN, že jeho útoky na Irak sú aktom sebaobrany

Irak plánuje pozdĺž svojich hraníc s Iránom a Tureckom rozmiestniť stráž.

Irán informoval OSN, že jeho útoky na Irak sú aktom sebaobrany
Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Foto: TASR/AP

Irán vo štvrtok (24. 11.) informoval Organizáciu Spojených národov (OSN), že jeho útoky na kurdské povstalecké skupiny v severnom Iraku sú z jeho strany aktom sebaobrany. Podľa agentúry AFP o tomto stanovisku informovali iránske štátne médiá.

Islamská republika nedávno spustila sériu cezhraničných raketových útokov a úderov bezpilotnými lietadlami, ktorých terčom sú iránsko-kurdské opozičné skupiny pôsobiace v Iraku. Irán tieto skupiny viní z podnecovania protestov, ktoré v Iráne vypukli v súvislosti so smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

Irán v liste adresovanom Bezpečnostnej rade OSN priznáva, že nedávno vykonal „operácie proti teroristickým skupinám v severnom Iraku, pretože nemal inú možnosť, ako využiť svoje prirodzené právo brániť sa v rámci medzinárodného práva“.

V liste sa tiež uvádza, že iránsko-kurdské „teroristické skupiny (v Iraku) nedávno zintenzívnili svoje aktivity. Nezákonne previezli veľké množstvá zbraní do Iránu s úmyslom zinscenovať teroristické operácie“.

Stráž na hraniciach

Iránsko-kurdské skupiny pôsobia v oblasti autonómneho regiónu Kurdistan na severe Iraku už dlhší čas. Od septembra tohto roku ich Teherán obviňuje aj z podnecovania súčasných nepokojov v Iráne.

Zástupca Iránu pri OSN v liste BR OSN v tejto súvislosti poukázal na potrebu irackej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Iránom. Zároveň potvrdil plný rešpekt vo vzťahu k bezpečnosti a stabilite Iraku a záväzok zachovať jeho územnú celistvosť a suverenitu.

Irak v stredu (23. 11.) oznámil, že plánuje pozdĺž svojich hraníc s Iránom a Tureckom rozmiestniť federálnu stráž.

Irán je dejiskom masových protestov od 16. septembra, keď zomrela 22-ročná Kurdka Mahsa Amíníová. Tri dni predtým ju zatkla mravnostná polícia za porušenie prísnych pravidiel obliekania žien.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet