Na hlavný obsah

Mladí švédski aktivisti žalujú štát za neriešenie klimatických otázok

Organizácia Aurora pripravovala žalobu dva roky.

Mladí švédski aktivisti žalujú štát za neriešenie klimatických otázok
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová drží transprent s nápisom Teraz žalujeme štát na proteste, ktorý zorganizovala mládežnícka organizácia Auroras v Štokholme. Foto: TASR/AP

Viac než 600 mladých Švédov vrátane klimatickej aktivistky Grety Thunbergovej v piatok (25. 11.) podalo žalobu na švédsky štát, ktorý obviňujú z nečinnosti v oblasti klímy. Informovala o tom agentúra AFP.

„Takýto rozsiahly prípad vo švédskom právnom systéme ešte nebol,“ uviedla Ida Edlingová, členka organizácie Aurora, ktorá žalobu pripravovala dva roky. Aktivisti ju podali okresnému súdu v Štokholme symbolicky počas svojho protestu v hlavnom meste.

Žaloba prichádza v čase, keď nová švédska pravicová vláda čelí kritike za nevýrazné ciele v oblasti klimatických zmien.

„Ak vyhráme, vynesie sa rozsudok, podľa ktorého bude švédsky štát povinný prispieť svojím dielom ku globálnym opatreniam, aby svet dosiahol cieľ 1,5 stupňa,“ tvrdí Edlingová.

V uplynulých rokoch sa čoraz viac organizácií a občanov obracia na súdy s kritikou nečinnosti vlády v klimatickej oblasti.

Holandský najvyšší súd v decembri 2019 nariadil vláde, aby do roku 2020 znížila emisie skleníkových plynov aspoň o 25 percent. Išlo o prelomový prípad, ktorý iniciovala environmentálna skupina. V podobnom prípade vo Francúzsku sa na súd obrátili viac než dva milióny občanov.

Švédski meteorológovia vo svojej správe zo začiatku tohto týždňa uviedli, že teplota vo Švédsku sa od konca 19. storočia zvýšila v priemere takmer o dva stupne Celzia, čo je dvakrát rýchlejšie tempo ako celosvetový priemer.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet