Na hlavný obsah

Brazília a Argentína budú hovoriť o spoločnej mene

Chcú dosiahnuť väčšiu ekonomickú integráciu.

Brazília a Argentína budú hovoriť o spoločnej mene
Na ilustračnej snímke peňaženka. Foto: Unsplash

Brazília a Argentína chcú dosiahnuť väčšiu ekonomickú integráciu a v tomto úsilí sa budú zaoberať možnosťou zaviesť spoločnú menu. Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a argentínsky líder Alberto Fernández to uviedli v spoločnom článku, informovala v nedeľu (22. 1.) agentúra Reuters.

„Máme v úmysle prekonať prekážky v našich výmenách, zjednodušiť a modernizovať pravidlá a podporovať miestne meny,“ píše sa v texte zverejnenom na argentínskom spravodajskom webe Perfil.

„Rozhodli sme sa tiež pokročiť v diskusiách o spoločnej juhoamerickej mene. Tým sa znížia náklady na operácie a naša zraniteľnosť zvonka,“ uviedli prezidenti. A to s tým, že po bilaterálnom projekte by nasledovalo pozvanie ďalších latinskoamerických štátov.

Myšlienka spoločnej meny

Myšlienku spoločnej meny predniesli vo svojom vlaňajšom článku brazílsky minister financií Fernando Haddad a jeho výkonný tajomník Gabriel Galipolo. Lula sa o nej zmieňoval počas kampane pred prezidentskými voľbami. Brazília navrhuje, aby sa táto mena nazývala sur (juh).

Lula si v súlade s tradíciou zvolil pre prvú zahraničnú cestu susednú Argentínu ako najväčšieho obchodného partnera Brazílie v regióne. Nedeľňajšia návšteva sa koná po štyroch rokoch napätých vzťahov počas vlády predošlého brazílskeho pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Lulovou cestou sa Brazília tiež vracia do Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC). Z toho vystúpila v roku 2019 na pokyn Bolsonara, ktorý účasť v regionálnej skupine odmietal z dôvodu členstva Kuby a Venezuely.

Fernández a Lula zdôraznili potrebu dobrých vzťahov Argentíny a Brazílie, ako aj posilnenia regionálnej integrácie, píše sa v článku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet