Na hlavný obsah

Kazachstanský prezident rozpustil parlament

Vypísal tiež nové voľby.

Kazachstanský prezident rozpustil parlament
Na snímke Kazašský prezident Kasym Žomart-Tokajev. Foto: TASR/AP

Kazašský prezident Kasym Žomart-Tokajev vo štvrtok (19. 1.) rozpustil dolnú komoru tamojšieho parlamentu a vypísal na marec predčasné voľby. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

„Hlava štátu dekrétom z 19. januára rozpustila dolnú komoru kazašského parlamentu (Mažilis),“ uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.

Tokajev zároveň vypísal predčasné voľby na 19. marca. K tomuto kroku pristúpil po novembrových prezidentských voľbách, v ktorých sa Tokajev úspešne uchádzal o znovuzvolenie.

Kazašský prezident už predtým avizoval, že dolnú komoru parlamentu, ktorú zvolili roku 2021, rozpustí.

Reuters v tejto súvislosti pripomína, že v kazašskom parlamente už desaťročia nie sú skutočné opozičné strany. Hoci sa pravidlá na registráciu politických strán od nástupu Tokajeva v marci 2019 uvoľnili, zákonodarný zbor zostal i tak do veľkej miery provládne orientovaný.

V nadchádzajúcich voľbách bude 30 percent poslancov volených priamo v jednomandátových volebných obvodoch, zatiaľ čo 70 percent nominujú politické strany.

Sám Tokajev vlani oficiálne vystúpil z vládnucej strany Amanat, ktorá dominuje v parlamente s tým, že chce  pôsobiť ako nadstranícky prezident.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet