Na hlavný obsah

Nanočastice zlata pomôžu pri liečbe reumy

Zistili to vedci z Univerzity Komenského.

Nanočastice zlata pomôžu pri liečbe reumy
Nanočastice zlata pomôžu pri liečbe reumy. Zistili vedci z Univerzity Komenského. Foto: RTVS

Nanočastice zlata pomôžu pri liečbe reumy. Zistili vedci z Univerzity Komenského. Za svoj objav si prevzali Cenu za transfer technológií na Slovensku.

Tím vedcov z farmaceutickej a prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského zistil, že zlato v podobe nanočastíc má priaznivý vplyv na rast buniek chrupavky a protizápalový účinok.

„Príprava zlata vo forme nanočastíc je v princípe jednoduchá. Problémom je, že atómy zlata sa spontánne zhlukujú do veľkých celkov a zlato je potom v nejakom roztoku nestabilné. Musíme tomu zhlukovaniu zabrániť,“ vysvetľuje Martin Pisárčik, docent Katedry chemickej teórie liečiv, Farmaceutická fakulta UK.

„To zlato určite nemá podobu ako v šperkoch. Aj zafarbenie zlatých nanočastíc je úplne iné, nepodobá sa na zlatý prášok. Tým, že je rozmerovo veľmi malé, tak aj účinok na chrupavku je iný,“ hovorí Miloš Lukáč, docent Katedry chemickej teórie liečiv, Farmaceutická fakulta UK.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Výskumníci prišli na to, že zlaté nanočastice majú nízku toxicitu, čiže by nemali spôsobovať nežiaduce účinky. Predpokladajú, že v budúcnosti by sa mohli využiť v liečbe reumatických ochorení, napríklad artritídy. Vývoj potenciálneho lieku však môže trvať aj desať či dvadsať rokov.

„Každá možnosť novej liečby je určite vítaná. Momentálne nevieme povedať, či to bude alebo nebude prínosné. V každom prípade v minulosti sme už soli zlata používali na liečbu reumatoidnej artritídy a bolo to pomerne účinné,“ dodáva Želmíra Macejová, prezidentka Slovenskej reumatologickej spoločnosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet