Na hlavný obsah

Zelenskyj v britskom parlamente žiadal o dodávky stíhačiek

Pre Ukrajinu budú "krídlami slobody".

Zelenskyj v britskom parlamente žiadal o dodávky stíhačiek
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu (8. 2.) osobne vystúpil pred členmi oboch komôr britského parlamentu. Vyhlásil, že zlo prehralo v rôznych konfliktoch v histórii ľudstva a sloboda zvíťazí aj tentoraz.

Zároveň Britániu požiadal o dodanie stíhačiek, ktoré budú pre Ukrajinu „krídlami slobody“. Informovala o tom agentúra AP.

Predsedovi Dolnej snemovne Lindsaymu Hoyleovi pri tejto príležitosti odovzdal helmu vojenského pilota s nápisom: „Máme slobodu, dajte nám krídla, aby sme ju chránili.“
Britániu ocenil za podporu Ukrajiny od prvého dňa vojny, ktorá trvá už bezmála rok.

„Vieme, že Rusko prehrá, a vieme, že toto víťazstvo zmení svet,“ vyhlásil Zelenskyj, ktorého predtým privítali členovia oboch komôr britského parlamentu potleskom.

Prišiel v mene ukrajinských bojovníkov

Ukrajinský prezident na začiatku prejavu povedal, že do sídla britského parlamentu prišiel v mene ukrajinských bojovníkov, ktorí „sú v súčasnosti v zákopoch pod nepriateľskou delostreleckou paľbou“. Tiež v mene pilotov a personálu protivzdušnej obrany, chrániaceho Ukrajinu pred nepriateľskými lietadlami a raketami, citovala jeho slová spravodajská stanica Sky News.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak.Foto: TASR/AP

Britským poslancom sa poďakoval za ich statočnosť. Osobitne ocenil expremiéra Borisa Johnsona za podporu v náročných časoch.

Ukrajinský prezident v prejave vyzval na sprísnenie sankcií voči Rusku až dovtedy, kým Moskva „nebude zbavená akejkoľvek možnosti financovať túto vojnu“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet