Na hlavný obsah

Na Slovensku minulý rok zomrelo vyše 59-tisíc ľudí. Úmrtnosť bola stále vyššia ako pred pandémiou

Najčastejšou príčinou smrti boli choroby obehovej sústavy.

Na Slovensku minulý rok zomrelo vyše 59-tisíc ľudí. Úmrtnosť bola stále vyššia ako pred pandémiou
Na ilustračnej snímke hroby. Foto: RTVS

Na Slovensku minulý rok zomrelo 59 583 ľudí. Úmrtnosť medziročne klesla takmer o pätinu, no stále bola vyššia ako pred pandémiou. Najčastejšou príčinou smrti boli choroby obehovej sústavy. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

„Vplyv pandémie na spoločnosť v roku 2022 výrazne klesol, ale mierna nadúmrtnosť v porovnaní s päťročným priemerom pred pandémiou na Slovenku pretrvala. Počet zomretých bol stále druhý najvyšší od konca druhej svetovej vojny,“ priblížila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Najčastejšia príčina úmrtí

Najčastejšou príčinou úmrtí boli choroby obehového systému (26 688 úmrtí), nasledovali nádory (13 072). Medzi päticou najčastejších príčin boli tiež choroby dýchacej sústavy (5554), tráviacej sústavy (3 305) a ochorenie COVID-19 (2 797). „Najvyšší podiel zomretých na infekciu COVID-19 predstavovali ľudia vo vekovej skupine starších seniorov (75- a viacroční), tvorili približne dve tretiny covidových úmrtí,“ doplnila Vladimíra Orgoňová z oddelenia komunikácie ŠÚ.

Na snímke graf najčastejších príčin úmrtí v SR v roku 2022.
Na snímke graf najčastejších príčin úmrtí v SR v roku 2022.Foto: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Úmrtnosť podľa krajov

Najväčšiu úmrtnosť zaznamenal Nitriansky kraj (1 245 zomretých na 100-tisíc obyvateľov). „Horšia situácia ako v priemere na Slovensku bola aj v Banskobystrickom (1 213), Trenčianskom (1 204) a Trnavskom kraji (1 134),“ priblížila Orgoňová. Najnižšiu mieru úmrtnosti, naopak, evidovali Prešovský (960) a Bratislavský kraj (962).

Na snímke počty zomretých v krajoch SR v roku 2022.
Na snímke počty zomretých v krajoch SR v roku 2022.Foto: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Najviac úmrtí bolo u osôb nad 65 rokov (46 368). Ich podiel v štruktúre zomretých sa podľa ŠÚ počas troch rokov pandémie zvýšil.

„Medziročne významne, viac ako o pätinu, klesla úmrtnosť v skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov). Ale úmrtnosť v tejto pandémiou najohrozenejšej vekovej skupine obyvateľstva bola stále takmer o 26 percent vyššia ako v priemere pred pandémiou,“ dodala Orgoňová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko