Na hlavný obsah

Vo Francúzsku sa črtá kompromis v otázke dôchodkovej reformy

Dosiahla sa dohoda o spoločnej verzii návrhu zákona.

Vo Francúzsku sa črtá kompromis v otázke dôchodkovej reformy
Pracovníci počas protestov vo francúzskom Lyone. Foto: TASR/AP

Zmiešaný výbor zložený zo siedmich poslancov francúzskeho Národného zhromaždenia a siedmich senátorov dosiahol v stredu (15. 3.) dohodu o spoločnej verzii návrhu zákona o reforme dôchodkového systému vo Francúzsku.

Ako informoval web France24, táto dohoda otvára cestu ku konečnému hlasovaniu o návrhu, ktoré sa zrejme uskutoční vo štvrtok ráno v Senáte a potom popoludní v Národnom zhromaždení, kde však vláda prezidenta Emmanuela Macrona nemá absolútnu väčšinu.

Francúzska premiérka Élisabeth Bornová uvítala dosiahnutie kompromisnej dohody ako dôkaz, že vedia „spoločne nachádzať riešenia“.

Líderka poslancov z hnutia Nepoddajné Francúzsko Mathilde Panotová odsúdila kompromis, na ktorom sa podľa nej dohodli vopred. Kritizovala aj „atmosféru vo vláde“ ignorujúcej protestné štrajky a zhromaždenia odporcov dôchodkovej reformy.

Kým pri hlasovaní v Senáte by mala pravica a centristi zabezpečiť víťazstvo Macronovho tábora, hlasovanie v Národnom zhromaždení je neisté. Kľúčové budú hlasy Republikánov (LR), ktorí sú však v názore na dôchodkovú reformu rozdelení.

France24 dodala, že ak by vláda v Národnom zhromaždení nemala pri hlasovaní o návrhu zaručenú absolútnu väčšinu, „mohla byť v pokušení“ využiť článok 49.3 ústavy. Ten umožňuje prijať zákon bez poslaneckého hlasovania. Použitím tohto článku sa však exekutíva vystavuje riziku, že v parlamente bude predložený návrh na vyslovenie nedôvery vláde.

O kompromisnej podobe návrhu zákona o dôchodkovej reforme sa rokovalo v čase, keď sa vo Francúzsku v stredu konal v poradí už ôsmy deň mobilizácie proti zmenám zamýšľaným vládou.

Protestovali takmer dva milióny ľudí

Odborári informovali, že do štrajku a pouličných protestov a zhromaždení sa v celom Francúzsku zapojilo 1,7 milióna ľudí. Podľa ministerstva vnútra ich bolo okolo 480-tisíc. Je to viac ako minulú sobotu, ale oveľa menej ako 7. marca.

V Paríži odborári napočítali v uliciach 450-tisíc demonštrantov, zatiaľ čo prefektúra ich počet stanovila na 37-tisíc.

Na záver týchto demonštrácií medzirezortné odborové zväzy vyzvali poslancov parlamentu, aby hlasovali proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy. Web France24 konštatoval, že ak aj demonštrácie proti dôchodkovej reforme stratili svoj náboj a dynamiku, štrajky pokračoval. Od splnenia cieľa – zastavenia života vo Francúzsku – mala situácia ďaleko.

Odborári zo železničnej spoločnosti SNCF uviedli, že do stredy poludnia sa do štrajku zapojilo 15 percent zamestnancov. V porovnaní so 7. marcom ide o výrazný pokles. V štátnej službe štrajkovali menej ako tri percentá zamestnancov. Pred ôsmimi dňami odmietlo do práce nastúpiť 25 percent zamestnancov tohto sektora.

V Paríži sa medzičasom nahromadilo už približne sedemtisíc ton odpadu, dodal spravodajský materiál webu France24. Zamestnanci firmy na odvoz komunálneho odpadu totiž odhlasovali pokračovanie v štrajku najmenej do 20. marca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet