Na hlavný obsah

Erdogan stále nie je pripravený podporiť členstvo Švédska v NATO

Podľa neho poskytuje útočisko teroristickým organizáciám.

Erdogan stále nie je pripravený podporiť členstvo Švédska v NATO
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan stále nie je pripravený podporiť členstvo Švédska v Severoatlantickej aliancii (NATO), keďže Štokholm podľa neho poskytuje útočisko teroristickým organizáciám. Informovala o tom stanica CNN.

Erdogan podľa vlastných slov nemôže priaznivo nahliadať na úsilie Švédska o členstvo v NATO, kým bude táto krajina naďalej dovoľovať „odnožiam tureckých teroristických skupín voľne sa potulovať po uliciach Štokholmu,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre americkú spravodajskú stanicu.

Turecký prezident totiž dlhodobo obviňuje Švédsko, že poskytuje útočisko militantom zo zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Tú v Turecku, Švédsku, USA i v Európe označujú za teroristickú organizáciu.

Erdogan tvrdí, že by chcel dosiahnuť vydanie týchto jednotlivcov Ankare; Švédsko však dalo jasne najavo, že k tomu nedôjde. Patová situácia zablokovala pristúpenie Švédska k NATO, hoci ďalšia severská krajina – Fínsko – sa k Aliancii oficiálne pripojila už minulý mesiac.

Niektorí západní predstavitelia a blízkovýchodní pozorovatelia sa domnievajú, že tvrdenia o terorizme poskytujú Erdoganovi krytie, aby sa nemusel zaoberať otázkou NATO a potenciálne nerozhneval ruského prezidenta Vladimira Putina v politicky nevhodnom okamihu, uvádza CNN.

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu však viedla k tomu, že Fínsko i Švédsko upustili od svojej neutrality. Pristúpenie Fínska k NATO znamenalo úder pre Putina, ktorý sa Alianciu dlhodobo snažil oslabiť, konštatuje stanica.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet