Na hlavný obsah

Poznáme priority a princípy novej vlády. Týmito bodmi sa budú odborníci riadiť

Pri voľbe štátnych tajomníkov budú mať voľnú ruku.

Poznáme priority a princípy novej vlády. Týmito bodmi sa budú odborníci riadiť
Na snímke uprostred v popredí predseda vlády odborníkov Ľudovít Ódor, za ním noví členovia vlády. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Krátkodobými prioritami nového premiéra Ľudovíta Ódora sú zabezpečenie riadneho chodu štátu do predčasných parlamentných volieb, príprava zodpovedného rozpočtu na budúci rok a proeurópska zahraničná politika.

Za priority v prospech budúcnosti Slovenska označil efektívne využívanie európskych peňazí, udržanie talentovaných ľudí v krajine a pomoc slabším. Informoval o tom na pondelkovej (15. 5.) tlačovej konferencii.

„Je dôležité, aby sme definovali len zopár priorít a tie aby sme vedeli aj dodržať. Popritom budeme riešiť všetko, čo život prináša,“ skonštatoval premiér.

Ako vysvetlil, všetkých členov vlády požiadal o definovanie troch priorít súvisiacich s aktuálnym problémami a troch týkajúcich sa budúcnosti Slovenska. Tie chce kabinet rozpracovať a prediskutovať s politickými lídrami, hoci ich nebude môcť uviesť do života. Svoje priority predstaví vláda podrobnejšie v programovom vyhlásení.

Ódor pomenoval aj päť princípov, ktorými sa chce jeho vláda riadiť. Priniesť chce pokoj, stabilitu a kultivovanú diskusiu. Dôraz bude klásť aj na odbornosť. Ako načrtol premiér, jeho kabinet má veľkú ambíciu posunúť krajinu dopredu. Pre novú vládu je dôležitá aj budúcnosť. Ďalším princípom je spájanie, nechce otvárať citlivé kultúrno-etické témy.

„Budeme prinášať témy, ktoré nás spájajú, kde máme všetci spoločný záujem,“ avizoval premiér. Na záver podčiarkol službu krajine. Kabinet chce zabezpečiť kontinuitu na začiatku aj po konci svojho pôsobenia.

Zdôraznil, že ministri budú mať voľné ruky pri výbere štátnych tajomníkov. Za dôležité tiež považuje pripraviť taký návrh štátneho rozpočtu, ktorý bude rešpektovať aj budúca vládna koalícia.

Priority nových ministrov a ministeriek

Aj noví ministr predstavili svoje priority. Vicepremiérka zodpovedná za plán obnovy a využívanie eurofondov Lívia Vašáková chce, aby financie z plánu obnovu aj iné prostriedky z Európskej únie (EÚ) boli čo najprospešnejšie využité.

Slovenská zahraničná politika bude podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Wlachovského naďalej jasná, čitateľná a hodnotová. Dôraz bude podľa neho klásť na presadzovanie slovenských záujmov vo svete a pomoc firmám a občanom SR.

Šéf rezortu obrany Martin Sklenár deklaroval, že Slovensko bude pokračovať aj v podpore Ukrajiny. Chce tiež pokračovať v rozbehnutých projektoch a v spolupráci s partnermi a spojencami z EÚ i NATO.

Minister vnútra Ivan Šimko chce okrem iného zabezpečiť stabilitu pre bezpečnostné zložky. Plánuje tiež pokračovať v „zápase o očistu verejného života“. „Budeme uprednostňovať zákon pred politikou,“ doplnil.

Ministerstvo hospodárstva sa chce podľa jeho šéfa Petra Dovhuna zamerať na realizáciu opatrení, ktoré zmiernia dôsledky energetickej krízy. Slovensko je podľa ministra financií Michala Horvátha nadmieru zadlžená krajina. Avizuje, že chce predstaviť plán, ako sa z tejto situácie dostať.

Šéf rezortu dopravy Pavol Lančarič deklaroval, že sa k práci postaví s maximálnym rešpektom. „Je tam veľa procesov, projektov, veľa našich spoločných peňazí a o tie sa treba primerane a dobre starať,“ doplnil. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš sa bude okrem iného podľa vlastných slov zaoberať cenami potravín či dovozom ukrajinských komodít.

Minister investícií Peter Balík sa chce zamerať na maximálne efektívne čerpanie európskych peňazí, naštartovanie čerpania v novom programovom období a spustenie projektov v oblasti digitalizácie a informatizácie.

Šéfka rezortu spravodlivosti Jana Dubovcová chce riešiť akútne problémy, dokončiť súdnu reformu a projekty z plánu obnovy a pripraviť dobré podmienky na činnosť rezortu v budúcom období.

Ciele ostatných rezortov

Nová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková sa chce zamerať na plynulý chod rezortu, eurofondy a plán obnovy, ako aj plnenie si zákonných povinností, napríklad zvýšenie príspevku na sociálne služby či stanovenie minimálnej mzdy na budúci rok.

Šéf envirorezortu Milan Chrenko avizuje pokračovanie v aktivitách smerom k prechodu na zelenšie a zodpovednejšie Slovensko.

Minister školstva Daniel Bútora by rád nadviazal na dobre rozbehnuté veci svojho predchodcu Jána Horeckého. Školský systém podľa neho potrebuje predvídateľnosť a stabilitu. Spomenul tiež kurikulárnu reformu a súvisiace zmeny. Zamerať sa chce i na témy generačnej komunity, segregácie či koncepčné dokumenty.

Ministerka kultúry Silvia Hroncová považuje za zásadnú úlohu nastavenie nových mechanizmov a ekonomických vzťahov s RTVS. Zmapovať chce aj rezortné inštitúcie a podporné fondy, čerpanie eurofondov a podmienky financovania kultúry.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič chce pokračovať v realizácii projektov z plánu obnovy či zaviesť nový platobný mechanizmus pre nemocnice – DRG systém. Dôraz bude klásť i na optimalizáciu siete nemocníc či zdravotných základných služieb. Poukázal tiež na potrebu dodržiavania rozpočtovej vyhlášky.

Pozrite si záznam z prvej tlačovej konferencie historicky prvej úradníckej Vlády SR:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko