Na hlavný obsah

Prvý americký štát úplne zakázal čínsku aplikáciu TikTok. Čaká sa súdna dohra

Tá bude skúškou toho, či v USA môžu TikTok úplne zakázať.

Prvý americký štát úplne zakázal čínsku aplikáciu TikTok. Čaká sa súdna dohra
Muž si otvára aplikáciu sociálnej siete TikTok na svojom mobilnom telefóne. Foto: TASR/AP

Montana sa v stredu (17. 5.) stala prvým americkým štátom, ktorý úplne zakázal čínsku aplikáciu Tiktok. Podľa agentúry AP ale možno očakávať, že vec bude mať súdnu dohru a bude skúškou toho, či v Spojených štátoch môžu TikTok úplne zakázať.

To by si želali viacerí americkí zákonodarcovia. TikTok zákaz označil za protiústavný.

Zákaz sociálnej siete preslávenej krátkymi videami zákonodarcovia 1,1-miliónovej Montany schválili v apríli a teraz ho podpísal guvernér Greg Gianforte. Začať platiť by mal od budúceho roka.

Legislatíva zakazuje aplikáciu TikTok v Montane sťahovať a bude pokutovať obchody s aplikáciami či TikTok ak by ju v štáte ponúkali. Výška pokuty bola stanovená na 10-tisíc dolárov denne za každý prípad, keď subjekt užívateľovi ponúkne prístup k aplikácii, píše AP. Pokuty sa na užívateľov vzťahovať nebudú.

Guvernér Montany Gianforte uviedol, že zákon podporuje „našu spoločnú prioritu chrániť obyvateľov Montany pred dohľadom čínskej komunistickej strany“. Tiež zakázal používať na vládnych zariadeniach všetky sociálne siete, ktoré zhromažďujú alebo poskytujú osobné údaje zahraničným nepriateľom.

TikTok tvrdí, že amerických užívateľov chráni

TikTok tvrdí, že má plán na ochranu amerických užívateľov, a zaviazal sa proti zákazu bojovať, ako aj majitelia malých podnikov, ktorí uvádzajú, že aplikáciu využívajú na oslovenie svojich zákazníkov.

Vo vyhlásení po podpise guvernéra TikTok uviedol, že legislatíva je v rozpore s prvým dodatkom americkej ústavy, ktorý sa týka slobody prejavu a dodal, že bude „obhajovať práva svojich užívateľov v Montane i mimo nej“.

TikTok, ktorý vlastní čínska spoločnosť ByteDance, je pod drobnohľadom vlád a regulačných orgánov v mnohých krajinách kvôli obavám, že by čínska vláda mohla aplikáciu využívať na zber údajov používateľov alebo na presadzovanie svojich záujmov.

Používanie aplikácie na vládnych zariadeniach sa už rozhodli zakázať všetky štáty takzvanej aliancie Five Eyes, ktorá združuje rozviedky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady.

Podobný krok ohlásili Belgicko, Francúzsko aj Európska komisia. K opatreniam pristúpilo aj Slovensko. V parlamente zakázali používanie tejto aplikácie. V celej infraštruktúre Kancelárie Národnej rady (NR) SR TikTok blokujú. Zamestnancom kancelárie zakázali používať aplikáciu na všetkých zariadeniach parlamentu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet