Na hlavný obsah

Zosnulého arcibiskupa Tkáča pochovali do krypty vedľa kardinála Tomka. V Košiciach sa konala posledná rozlúčka

Na obradoch sa zúčastnila aj verejnosť.

Zosnulého arcibiskupa Tkáča pochovali do krypty vedľa kardinála Tomka. V Košiciach sa konala posledná rozlúčka
Z pohrebu emeritného košického arcibiskupa Alojza Tkáča v Dóme sv. Alžbety Košiciach 30. mája 2023. Foto: TASR/František Iván

Posledná rozlúčka so zosnulým emeritným arcibiskupom Alojzom Tkáčom sa v utorok (30. 5.) konala v košickom Dóme sv. Alžbety. Po zádušnej omši ho pochovali do centrálnej krypty katedrály vedľa kardinála Jozefa Tomka, ktorý zomrel minulý rok.

Pohrebnú omšu celebroval košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober. Koncelebrantmi boli český kardinál Dominik Duka a poľský kardinál Stanislaw Dziwisz, úvodným obradom predsedal pražský arcibiskup metropolita Jan Graubner.

Na snímke arcibiskup metropolita Košickej arcidiecézy Bernard Bober.
Na snímke arcibiskup metropolita Košickej arcidiecézy Bernard Bober.Foto: TASR/František Iván

Na obradoch sa zúčastnilo 14 biskupov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Ukrajiny, spolu zhruba 250 kňazov a ďalší hostia. Živý prenos bolo možné sledovať pred dómom na veľkoplošnej obrazovke. Celkovo prišlo na pohreb podľa organizátorov približne 4 500 ľudí.

Bober pre novinárov vyzdvihol Tkáča ako prvého košického arcibiskupa aj ako múdreho, dobrého človeka. „Som mu veľmi vďačný za jeho príkladný ľudský, kresťanský, kňazský, arcibiskupský život. Bol človek krátkych, úsečných, ale premyslených viet a vždy tam bola rozumnosť a údernosť slov,“ uviedol.

Kondolencia pápeža Františka

Ocenil Tkáčove postoje aj počas komunistického režimu. „Naozaj to, čo povedal, za tým si stál a neodvolal, hoci mu hrozilo, že mu vezmú štátny súhlas. Tlak systému bol na ňom viditeľný, ale odolal tomu všetkému,“ skonštatoval.

Z pohrebu emeritného košického arcibiskupa Alojza Tkáča v Dóme sv. Alžbety Košiciach 30. mája 2023,
Z pohrebu emeritného košického arcibiskupa Alojza Tkáča v Dóme sv. Alžbety Košiciach 30. mája 2023,Foto: TASR/František Iván

Na Tkáča si zaspomínal aj Graubner, ktorý je predsedom Českej biskupskej konferencie a ktorý ho poznal z čias spoločného štátu. „Bol taká pokojná sila, vedel, čo chce, a vždy do toho išiel s veľkým pokojom. Nerobil v ničom problémy, ale vedel dosiahnuť spoločné dobro,“ povedal.

Počas omše prečítali aj kondolenciu pápeža Františka a prezidentky SR Zuzany Čaputovej. V príhovoroch vystúpili aj primátor Košíc Jaroslav Polaček, starostka Tkáčovej rodnej obce Ohradzany Andrea Kličová a dekan a farár Farnosti sv. Alžbety v Košiciach Allan Tomáš.

Arcibiskup Tkáč, rodák z Ohradzian (okres Humenné), zomrel 23. mája vo veku 89 rokov. Biskupskú vysviacku mal v marci 1990 v Košiciach, za košického arcibiskupa-metropolitu ho vymenovali o päť rokov neskôr a arcidiecézu viedol do roku 2010.

Téme sa v reportáži venovala redaktorka Katarína Zakuťanská:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko