Na hlavný obsah

Izrael vstupuje do občianskej vojny, tvrdí izraelský expremiér. Médiá píšu o čiernom dni pre demokraciu

Obavy majú aj Palestínčania.

Izrael vstupuje do občianskej vojny, tvrdí izraelský expremiér. Médiá píšu o čiernom dni pre demokraciu
V Izraeli pokračujú protesty. Foto: TASR/AP

Izrael vstupuje do občianskej vojny. Povedal to britskej televízii Channel 4 News bývalý izraelský premiér Ehud Olmert po pondelkovom schválení hlavnej časti kontroverznej justičnej reformy v izraelskom parlamente. Z prílišnej moci terajšej nacionalistickej a čiastočne krajne pravicovej vlády premiéra Benjamina Netanjahua majú obavy aj palestínski politici.

Niektoré západné denníky dnes vyjadrujú obavy o osud izraelskej demokracie. Návrh zákona, ktorý obmedzuje právomoci najvyššieho súdu v prospech vlády, vyvolával vášne a protesty mesiace pred schválením. Dá sa očakávať, že protesty teraz zosilnejú. Dnes napríklad do 24-hodinovej stávky kvôli zákonu vstúpili izraelskí lekári.

„Je tu hrozba. Je to vážna hrozba,“ povedal Olmert televízii Channel 4 News. „To sa nikdy predtým nestalo a my teraz smerujeme k občianskej vojne,“ dodal liberálny politik.

Zákon krajne pravicovej agendy

Palestínčania podľa televízie Al-Džazíra tvrdia, že schválený zákon izraelskej vlády uľahčí presadzovať politiku, ktorá slúži jej „krajne pravicovej“ agende. Zákon „oslabuje a eliminuje akýkoľvek dohľad najvyššieho súdu nad rozhodnutiami vlády“, povedal televízii palestínsky člen Knesetu Ahmad Tíbí, ktorý stojí na čele stredoľavej strany Taal. Obzvlášť to podľa neho platí pre vymenovanie vysokých úradníkov, ale aj pre ďalšie významné rozhodnutia.

Amdžad Irákí z palestínskeho časopisu +972 Magazine povedal, že ide o vymenovanie na dôležité posty v polícii, v armáde či vo finančných inštitúciách. Také vymenovania sa priamo týkajú palestínskych občanov Izraela, upozornil Irákí. Pondelkové schválenie zákona podľa neho Palestínčanom berie možnosť tieto vymenovania napadnúť. Vláda teraz podľa Irákího môže uplatňovať svoju politiku „oveľa rýchlejšie“.

Niektoré izraelské denníky dnes vyšli s čiernou titulnou stranou a s textom „čierny deň pre izraelskú demokraciu“. Formálne ide o inzerát, ktorý zaplatilo protestné hnutie združujúce aj zástupcov izraelského technologického priemyslu.

Obavy o demokraciu sú prehnané

Napríklad newyorský denník The Wall Street Journal dnes ale naznačil, že obavy o izraelskú demokraciu sú prehnané. „Sudcovia o svojej rozsiahlej právomoci pri vymenovaní nových sudcov neprišli.

Súd môže naďalej pojednávať takmer každý prípad, aj keď ide o čisto politickú otázku, pri ktorej nebol žiaden žalujúci priamo poškodený… inými slovami, nejde o skutočnú reformu justície a demokracia v Izraeli neumiera,“ napísal list.

Naopak, napríklad španielsky denník El Mundo dnes napísal, že izraelský premiér sa rozhodol pokračovať v plánovanej reforme, „ktorá predstavuje útok na demokraciu“. „V krajine, ktorá nemá ústavu, senát, ani federálnu štruktúru, ktoré by mohli zaistiť systém vzájomnej kontroly, znamená tento zámer, že vláda Netanjahua, ktorý sám čelí obvineniam z korupcie, de facto usiluje o neobmedzenú moc. Jadrová mocnosť Izrael by tak mohla prísť o morálnu autoritu byť jedinou skutočnou demokraciou na Blízkom východe,“ píše El Mundo.

Poľský list Rzeczpospolita píše, že v Izraeli, ktorý oslávil 75 rokov existencie, ide teraz o bezpečnosť zeme, v ktorej „právo diktujú“ nacionalisti a náboženskí extrémisti. „Prispôsobujú ho blízkovýchodnému okoliu a vzďalujú ho Západu,“ poznamenala Rzeczpospolita.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet