Na hlavný obsah

V kauze Fatima padol rozsudok, Peter Vasko dostal za vydieranie 15 rokov

Obhajca obžalovaného sa proti rozsudku odvolal.

V kauze Fatima padol rozsudok, Peter Vasko dostal za vydieranie 15 rokov
Na archívnej snímke policajt vyvádza z pojednávacej miestnosti Petra Vaska. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Okresný súd v Trenčíne v utorok (18. 7.) rozhodol v kauze trenčianskeho baru Fatima a za pokračovací obzvlášť závažný zločin vydierania odsúdil Petra Vaska na trest odňatia slobody v dĺžke 15 rokov. Rozsudok nie je právoplatný. Obhajca obžalovaného sa proti nemu priamo na mieste odvolal.

Petra Vaska uznal súd vinným, že násilím prinútil podnikateľa Ondreja Janíčka prepísať bar Fatima pod Trenčianskym hradom na mafiánskeho bossa Petra Čongrádyho. Podľa samotného Janíčka mal peňažný výnos z prevodu baru ísť bývalej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej.

V minulosti už v kauze padli dva rozsudky. Oba však krajské súdy v Trenčíne a v Trnave zrušili. V aktuálnom rozsudku súd zrátal Petrovi Vaskovi dovedna štyri skutky vydierania z rokov 2002 až 2006. Samotný obžalovaný na vynesenie rozsudku neprišiel, jeho obhajca Jiří Kučera ho nepovažuje za správny a zákonný.

„Súd ignoroval všetky naše návrhy na vykonanie dokazovania, z ktorých vyplynulo, že páni Janíček a Strelčík sú nedôveryhodné osoby poskytujúce súdu falošné dokumenty,“ krátko zhodnotil Kučera.

Petrovi Vaskovi hrozil trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie. Súd mu trest zmiernil vzhľadom na neprimerane dlhé trestné konanie. „Som spokojný s tým, že celá vec sa ukončila, rozsudok považujem za prelomový a významný pre Slovensko. Súhlasím s rozhodnutím súdu, avšak mám výhrady k skráteniu trestu pre neúmerne dlhé konanie,“ komentoval rozsudok Janíček.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny