Na hlavný obsah

FOTO: Katastrofické počasie v Slovinsku pokračuje. Pre pretrhnutú hrádzu museli evakuovať stovky ľudí

V ohrození je niekoľko obcí.

FOTO: Katastrofické počasie v Slovinsku pokračuje. Pre pretrhnutú hrádzu museli evakuovať stovky ľudí
Zaplavená slovinská obec Sneberje. Foto: TASR/AP

V dôsledku prívalových dažďov sa v sobotu (4. 8.) večer pri obci Dolnja Bistrica ležiacej na východe Slovinska pretrhla hrádza na rieke Mur. Voda ohrozuje desať okolitých obci, informovala slovinská agentúra STA.

Ako uviedla verejnoprávna televízia RTV Slovenija, z Dolnej Bistrice evakuovali okolo 500 ľudí. Úrady sa pokúšajú utesniť priehradu betónovými blokmi transportovanými vrtuľníkom.

„Prikročili sme k absolútne nevyhnutnej evakuácii, pretože je to jediné opatrenie na zabránenie prípadným obetiam,“ povedal veliteľ civilnej ochrany Srecko Šestan. Dodal, že ak voda začne odnášať pôdu, hrádza sa okamžite zrúti a prívalová vlna zasiahne deväť alebo desať dedín.

Hydrológ Janez Polajnar pre RTV Slovenija povedal, že situácia sa nedá predvídať. Prietok na rieke Mur je druhý najvyšší v histórii (1420 metrov kubických za sekundu) a hladina na hornom toku pri rakúskom Grazi stále stúpa.

Povodne v Slovinsku si v sobotu vyžiadali štvrtú obeť. Na brehu rieky Sáva v Ľubľane našli mŕtveho muža, ktorý býval neďaleko a zrejme sa utopil.

V zaplavených oblastiach pokračovali aj v sobotu evakuácie. Presný počet evakuovaných úrady neoznámili, podľa Šestana však ide o tisíce ľudí. Rozsiahla evakuácia popoludní zrejme čaká obec Jesenice na rieke Sáva, ktorú ohrozuje zosuv pôdy.

Meteorológovia predpovedajú, že popoludní postúpi nad Slovinsko od severovýchodu nové pásmo zrážok, no ich intenzita sa bude líšiť od miesta k miestu. Navyše sa výrazne ochladí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet