Na hlavný obsah

VIDEO: Slovinsko čelí najhoršej prírodnej katastrofe vo svojich dejinách, vyhlásil premiér Golob

Povodne zasiahli dve tretiny územia.

VIDEO: Slovinsko čelí najhoršej prírodnej katastrofe vo svojich dejinách, vyhlásil premiér Golob
Hasič pomáha s evakuáciou detí zo zaplaveného domu. Foto: PGD Mengeš

Dve tretiny územia Slovinska postihli prívalové povodne a krajina čelí najhoršej prírodnej katastrofe vo svojich dejinách. Škody pravdepodobne presiahnu 500 miliónov eur, uviedol v sobotu (5. 8.) po rokovaní Národnej bezpečnostnej rady a pred rokovaním vlády slovinský premiér Robert Golob, citovaný agentúrou STA.

Okrem stoviek poškodených či zničených domov povodne vážne zasiahli aj cestnú a energetickú infraštruktúru, takže návrat k bežnému životu si bude vyžadovať veľké úsilie, povedal Golob.

Mesto Črna na Koroškem, ležiace v úzkom údolí v regióne Koroška, po zničení niekoľkých mostov a ciest úplne odrezalo od okolitého sveta. Jeho obyvatelia majú nedostatok pitnej vody a potrebné vybavenie sa tam musí prepravovať letecky. Mesto bolo v sobotu dopoludnia bez elektriny, vody a telekomunikačných služieb, informovala miestna civilná ochrana.

Premiér avizoval, že obchody s potravinami a tovarom technického charakteru budú výnimočne otvorené aj v nedeľu a predĺžia svoje otváracie hodiny.

Vyhlásenie núdzového stavu nie je podľa Goloba nateraz potrebné, keďže Slovinsko má podľa neho jeden z najlepších systémov pomoci pri katastrofách a civilnej ochrany v Európe.

Vláda bude v sobotu rokovať o zmene zákona o obnove po živelných pohromách, ktorý má umožniť starostom prijímať mimoriadne opatrenia mimo systému verejného obstarávania. Golob očakáva, že táto legislatívna zmena umožní obyvateľom rýchlejšie sa vrátiť do normálu. Očakáva, že parlament schváli návrh zákona v utorok alebo stredu (8. alebo 9. augusta).

Uzavreli diaľnice, kolabuje doprava

V dôsledku záplav najmä na severe a severovýchode Slovinska uzavreli mnohé hlavné cesty, vrátane diaľnice A1. Tá je neprejazdná v smere na východ medzi mestami Žalec a Vransko, smerom na západ uzavreli úsek medzi mestami Blagovica a Šempeter.

Turistom, ktorí cestujú cez Slovinsko do Chorvátska a ďalej na juh, sa odporúča použiť buď diaľnicu A2, ktorá na územie Slovinska vstupuje z Rakúska cez Karavanský tunel, alebo diaľnicu A4 cez Maribor.

V regiónoch Gorenjska a Koroška sa zrútilo viacero mostov a došlo aj k zosuvom pôdy, pričom situácia sa mení z minúty na minútu. Menšie mosty nevydržali nápor vody aj na iných miestach Slovinska.

Uzavreli aj železničnú trať medzi mestami Celje a Zidani Most, ktoré leží neďaleko hraníc s Chorvátskom.

V pohraničnej oblasti s rakúskou spolkovou krajinou Korutánsko je situácia mimoriadne kritická. V Ljubne boli zničené štyri domy a niekoľko tisíc ľudí museli evakuovať. Mestečko Škofja Loka je takmer celé pod vodou. Záchranné operácie komplikujú zosuvy bahna a výpadky dodávok elektriny, píše rakúsky denník Kleine Zeitung.

V obci Komenda vyhlásili mimoriadnu situáciu. Obyvateľov úrady vyzvali, aby neopúšťali svoje domovy a čakali na pomoc. Pod vodou je aj historické mesto Šoštanj.

Na severovýchode Slovinska najviac postihlo mestá Solčava a Luče ležiace na hornom toku rieky Savinja. Zaplavilo aj mesto Medvode ležiace severne od Ľubľany.

Extrémne počasie si v Slovinsku vyžiadalo doteraz tri obete. Vo štvrtok (3. 8.) večer zomrela žena v meste Kamnik. Dvaja holandskí občania prišli o život v horskej oblasti neďaleko mesta Kranj, pravdepodobne ich zasiahol blesk.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet