Na hlavný obsah

Putin by sa mohol stretnúť s lídrami západných krajín. Zvažuje návštevu svetového summitu v Indii

Môže si tak niektoré krajiny nakloniť na svoju stranu.

Putin by sa mohol stretnúť s lídrami západných krajín. Zvažuje návštevu svetového summitu v Indii
Ruský prezident Vladimír Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin uvažuje nad tým, že sa osobne zúčastní na summite najdôležitejších priemyselných a rozvojových krajín sveta G20 v septembri v Indii, uviedol zdroj z Kremľa. Bolo by to Putinovo prvé osobné stretnutie zo západnými lídrami od začiatku vojny na Ukrajine. Pripomenul vo štvrtok portál britskej televízie Sky News.

Ruský prezident nevylúčil, že sa objaví na stretnutí skupiny najväčších svetových ekonomík G20, povedal predstaviteľ pre americkú televíziu NBC News, partnerskú stanicu britskej Sky News. Summit sa bude konať v indickom hlavnom meste Naí Dillí 9. až 10. septembra. India je v súčasnosti predsedajúcou krajinou v G20.

Rusko čakajú prezidentské voľby

O deväť mesiacov Putina čakajú prezidentské voľby a chcel by znovu vystupovať na svetovej scéne. Summit by rád využil na zmenu a naklonil si na svoju stranu krajiny, ktoré nie sú spriaznené so Západom – ako napríklad Čína.

Putin sa prestal objavovať na medzinárodných podujatiach už počas pandémie koronavírusu v rokoch 2020 a 2021. V tom období sa zúčastňoval na summitoch G20 prostredníctvom videokonferencií.

Odmietol prísť aj na summit skupiny G20 v roku 2022 na indonézskom ostrove Bali, kde svetoví lídri odsúdili jeho napadnutie Ukrajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet