Na hlavný obsah

Choroba nebezpečná najmä pre malé deti je na vzostupe. Počet prípadov vo svete sa viac ako zdvojnásobil

WHO evidovala vlani celkovo 2 349 úmrtí.

Choroba nebezpečná najmä pre malé deti je na vzostupe. Počet prípadov vo svete sa viac ako zdvojnásobil
Dievčatko dostáva očkovaciu látku proti cholere. Foto: ČTK/DPA

Počet prípadov cholery sa vlani oproti predošlému roku celosvetovo viac ako zdvojnásobil, oznámila v nedeľu (24. 9.) Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra DPA.

V roku 2022 vo svete hlásili približne 470-tisíc prípadov cholery, kým predchádzajúci rok išlo o 220-tisíc prípadov. Prípady cholery zaznamenalo celkom 44 krajín, čo je o deväť viac ako predošlý rok. WHO evidovala celkovo 2 349 úmrtí.

Rozsiahly výskyt tohto ochorenia zaznamenali v Afganistane, Kamerune, Konžskej demokratickej republike, Malawi, Nigérii, Somálsku a Sýrii.

Aktuálne údaje za rok 2023 podľa WHO naznačujú, že celosvetový nárast počtu prípadov cholery bude pokračovať. V tomto roku zatiaľ nahlásilo výskyt cholery 24 krajín.

Cholera často prepukne po prírodných katastrofách, ako sú zemetrasenia, tajfúny alebo záplavy. Nedávno sa objavili obavy, že by sa nákaza mohla šíriť aj v povodňami postihnutej Líbyi.

Choleru spôsobuje baktéria, ktorá sa zvyčajne prenáša kontaminovanou potravou alebo vodou. Spôsobuje hnačku a zvracanie, pričom môže byť nebezpečná najmä pre malé deti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet