Na hlavný obsah

SaS vyzvala strany pod hranicou zvoliteľnosti, aby z boja odstúpili. Demokrati výzvu odmietli

S rovnakou výzvou prišla aj Republika.

SaS vyzvala strany pod hranicou zvoliteľnosti, aby z boja odstúpili. Demokrati výzvu odmietli
Na snímke kandidáti strany Sloboda a Solidarita. Foto: TASR/Hernich Mišovič

SaS vyzvala k odstúpeniu z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti. Predseda SaS Richard Sulík upozornil na hrozbu prepadnutia množstva demokratických hlasov, ktoré môžu byť kľúčové pri zostavovaní vlády.

Ak by sa strany rozhodli z boja odstúpiť v prospech SaS, deklaroval pripravenosť rokovať s nimi po voľbách o obsahu vládneho programu či personálnych nomináciách. Vyhnúť sa chce vzniku vlády v zložení Smer-SD, Hlas-SD, Republika a SNS, ktorú označil za najhorší scenár pre Slovensko.

„Vyzývame strany, ktoré nemajú šancu byť v parlamente, aby odstúpili z politického boja, a aby podporili niektorú z demokratických strán,“ vyhlásil Sulík. Nejde podľa neho o to, kto voľby vyhrá, ale o to, aby predseda Smeru-SD Robert Fico nedisponoval 76 poslancami. Šéfa Smeru-SD označil za hrozbu pre Slovensko, preto podľa neho v žiadnom prípade nesmie zostaviť vládu.

Apeluje najmä na Demokratov

Subjekty s preferenciami pod päť percent vyzval k zodpovednosti. Apeloval najmä na predstaviteľov strany Demokrati, aby odložili egá bokom. Sulík chce, aby neprepadol žiaden pravicový a demokratický hlas voličov.

V prepočte na počet poslancov v parlamente podľa Sulíka hrozí prepadnutie šiestich až ôsmich mandátov. Dodal, že to zvyšuje riziko zostavenia vlády Smeru-SD, Hlasu-SD, Republiky a SNS, čím by sa podľa neho Slovensko stalo čiernou dierou Európy.

Sulík zároveň poznamenal, že Hlas-SD nie je pre SaS želaným partnerom. „Je to strana, ktorá chce silný štát, pričom silný štát vás akurát oberie o dane,“ uviedol. Podčiarkol, že zo spolupráce vie strany vylúčiť len kongres SaS, ktorý tak zatiaľ urobil pri Smere-SD, ĽSNS či SNS.

Demokrati sa o dôveru voličov uchádzať budú

Strana Demokrati sa bude s pokorou uchádzať o dôveru voličov. V prípade, že sa dostane do vlády, bude odborným, skúseným a stabilným partnerom. Uviedla to vo svojom stanovisku v reakcii na výzvu SaS, aby strany pod hranicou zvoliteľnosti z volebného boja odstúpili.

„Kolegovia zo SaS, namiesto výzvy na odstúpenie radšej spolu s Progresívnym Slovenskom a KDH nájdite odvahu a vylúčte spoluprácu s Hlasom. Poďme dať spoločne nádej všetkým Slovákom, že môže vzniknúť demokratická vláda. Dá sa to aj bez Hlasu,“ skonštatovali Demokrati.

Tvrdia, že existuje reálna nádej na vznik demokratickej vlády, ktorá bude garantovať zahraničnopolitickú orientáciu na Západ, riešiť problémy v zdravotníctve a nebude prichádzať s lacným populizmom.

S rovnakou výzvou prišla aj Republika

Hnutie Republika vyzýva predstaviteľov malých strán, aby netrieštili hlasy a odstúpili z volieb. Ide najmä o strany Spoločne občania Slovenska, Vlastenecký blok, Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, pretože majú najväčšie programové prieniky. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol predseda hnutia Milan Uhrík.

„Vieme, že mnohé malé strany sa na 100 percent do parlamentu nedostanú a hrozí, že prepadnú zhruba dve percentá hlasov, ktoré budú v parlamente v boji proti progresívcom strašne chýbať,“ skonštatoval Uhrík. Vyzval aj voličov, aby nenechali svoj hlas vo voľbách prepadnúť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko