Na hlavný obsah

Za nehnuteľnosti a odpad si nepriplatia len Bratislavčania. Daň a poplatky zvyšujú aj Košice

Zvýšia aj ďalšie poplatky.

Za nehnuteľnosti a odpad si nepriplatia len Bratislavčania. Daň a poplatky zvyšujú aj Košice
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Mesto Košice zvýši od januára budúceho roka poplatok za odpad i daň z nehnuteľností. Rovnako sa zvýšia i príspevky v školách a školských zariadeniach. Na sobotňajšom (16. 12.) rokovaní o tom rozhodli košickí mestskí poslanci. Väčšina sadzieb sa podľa radnice upraví o 27 percent.

Zvýšenie je dohodou všetkých troch poslaneckých klubov a zástupcov nezaradených poslancov s vedením mesta. Poplatok za odpad sa zvýši na sumu 57 eur, v súčasnosti je to 45 eur. Mesto navrhovalo zvýšenie na sumu 66,43 eura. Seniori vo veku od 62 do 65 rokov získajú 25-percentnú zľavu a seniori nad 65 rokov budú mať 50-percentnú zľavu.

Poplatok za množstvový zber pri 110-litrových nádobách bude vo výške 247,10 eura, doteraz to bolo 194,48 eura. Magistrát navrhoval zvýšenie na 265,40 eura. Pri 1 100-litrových nádobách ročný poplatok predstavuje sumu 2 471 eur.

Poslanci rokovali aj o výške príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je mesto. Ako uvádza radnica na svojej webstránke, výška mesačného príspevku na režijné náklady pre stravovanie detí a žiakov do 15 rokov vzrastie z päť na osem eur.

Na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou školského klubu detí budú rodičia mesačne prispievať 20 eur namiesto súčasných 15 eur. Za pobyt dieťaťa v materskej škole vo veku od troch do piatich rokov sa príspevok rodiča zvýši zo 40 na 50 eur. Za rodičov predškolákov to platí štát.

Drahšie krúžky aj vyššie poplatky za psa

Od 1. septembra 2024 vzrastú o päť eur príspevky rodičov na čiastočnú úhradu nákladov v krúžkoch na školách a v rámci Centra voľného času. Zväčša o päť eur porastú aj poplatky za základné umelecké školy či zápisné v jazykovej škole.

Sadzby dane za byty alebo rodinné domy určené na bývanie sa zvýšia o 27 percent a pozemky o 30 percent. O 30 percent narastú sadzby za garáže, chaty a stavby využívané na poľnohospodársku činnosť. Pri ostatných stavbách, stavbách využívaných na podnikanie a u priemyselných stavieb sa poplatky zvyšujú o 40 percent.

O desať eur ročne sa zvýšia aj poplatky za psa, ktoré si medzi sebou na polovicu delí mesto a mestské časti. Majitelia psa v rodinnom dome zaplatia v roku 2024 sumu 20 eur a tí, ktorí chovajú psa v byte 50 eur.

Košický primátor Jaroslav Polaček po skončení rokovania uviedol, že po zložitých rokovaniach sa poslanci zmierili a našli spoločné riešenie, ktoré sami navrhli a schválili na zastupiteľstve. Zmenou sadzieb sa zvýšia príjmy mesta a zároveň sa až tak nezaťažia peňaženky Košičanov.

Mesto Košice pre nepriaznivú finančnú situáciu vstúpilo od 1. decembra do krízového režimu. Od nového roka bude v rozpočtovom provizóriu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny